9. 10. 2018

Barák se po zranění dostává do formy, prověřil ho Juventus

Ačkoli fotbalový reprezentant Antonín Barák od srpna bojoval s poraněným svalem a jen dvakrát nastoupil v základní sestavě Udine, cítí, že už se dostává zpět do formy. Důkladně ho prověřilo sobotní utkání s italským gigantem Juventusem Turín a rád by českému týmu pomohl k vítězství v Lize národů v derby se Slovenskem.

"Já to beru jako derby, je to speciální zápas. Některé slovenské kluky znám a jednoznačně chci v tomto utkání uspět. Je to pro nás velmi důležitý zápas. Hrozně se na to těším. Kdy jindy je čas ukázat naši sílu, než v tomto zápase," prohlásil Barák při dnešním setkání s novináři.

Jeho nominace na utkání ale byla velkým otazníkem, jelikož kvůli svalovému zranění přišel už o zářijový sraz a od té doby odehrál jen dva zápasy v základní sestavě Udine.

"Velkou roli hrálo to zranění. Proti Sampdorii v srpnu jsem sice šel na lavičku, ale to už jsem věděl, že mám trhlinu ve svalu. Bylo to spíše jen na zmatení soupeře. Pak jsem tři týdny marodil. Ale poslední tři týdny už naplno trénuji s týmem a dostal jsem se do pohody," řekl třiadvacetiletý záložník.

Prověrkou jeho formy byl sobotní zápas s Juventusem Turín, tedy s nejtěžším možným soupeřem v Itálii. Odehrál 75 minut, dokonce v závěru poločasu trefil tyčku, ale prohru 0:2 neodvrátil. "Měl jsem z toho dobrý pocit, trefil jsem i tyčku. Pomalu cítím, že se dostávám do pohody po zranění," míní Barák.

V zápase se prosadil i Cristiano Ronaldo, který v létě přestoupil z Realu Madrid do Juventusu a stal se největší hvězdou v Itálii. "Ronaldo přinesl do Serie A něco nového a celý italský fotbal hodně ovlivnil, dal mu nový impuls a italská liga je díky tomu na vzestupu. Ale při hře jsem ho tolik nevnímal, spíše Juventus jako celek. Ronaldo je ale fantastický hráč, jeho fyzická stránka je abnormální, výskok a rychlost má na špičkové úrovni. Je i hrozně chytrý a počká si na svou šanci," ocenil Barák kvality portugalského kanonýra.

V Udine si zvyká na nového trenéra Julia Velázqueze. "Přinesl zas něco nového. Jako Španěl vyznává kombinační fotbal. Je to něco nového a vyhovuje mi to. Pořád si na sebe zvykáme, trenér už mluví italsky, ale realizační tým na tom tak dobře s italštinou ještě není a zatím se spolu poznáváme a učíme se spolu komunikovat. Povedl se docela začátek sezony, teď máme těžký los, takže sezona zatím vychází dobře a panuje celkem spokojenost," popsal Barák.

Změnu na trenérském postu nyní zažívá i u národního týmu, kde Karla Jarolíma nahradil jeho bývalý kouč ze Slavie Jaroslav Šilhavý. "Pod trenérem Šilhavým jsem působil tři čtvrtě roku ve Slavii, získali jsme titul a bylo to super. Je lidský a zakládá si na komunikaci a profesionalismu a dobré partě. A to je hodně důležité," řekl Barák.

 

Těší se i na spolupráci s asistentem trenéra Tomášem Galáskem jako se zástupcem úspěšné generace. "Má za sebou skvělou kariéru, patřil k lídrům naší silné generace. Je pro nás inspirací a je skvělé mít takového člověka v týmu. Já jsem toho zastáncem. Kdykoli mám možnost mluvit s panem Poborským a těmito lidmi, tak to má na mě velký vliv. Já si těchto lidí moc vážím za to, jak reprezentovali český národ," uvedl Barák.

Sám chce nyní dobře reprezentovat a věří, že národní tým v zápasech na Slovensku a na Ukrajině ukáže svou sílu. "Vím, že minulý sraz neodpovídá tomu, jaký máme tým. A věřím, že ukážeme, že na tom tak špatně nejsme. Slovensko má sice kvalitní tým, ale to samé je na naší straně. Horší tým nemáme, podle mě máme i širší kádr. Ale uvidí se na hřišti," dodal.

 

Trénink reprezentace "A" - 8. října 2018

 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý
 • © Štěpán Černý