23. 9. 2022

Baráž o ME U21, díl první. Češi vyzvou Island v bitvě o EURO

Poslední dva rozhodující zápasy má před sebou český národní tým do jednadvaceti let v rámci kvalifikace o postup na mistrovství Evropy v roce 2023. První z nich odehrají „Lvíčata“ v pátek večer na Islandu.

Závěrečný turnaj roce 2023 hostí společně Rumunsko s Gruzií, které mají účast jako pořadatelé jistou. Vítězové devíti kvalifikačních skupin a tým s nejlepší bilancí na druhém místě napříč kvalifikačním spektrem postoupili přímo na šampionát, dalších osm týmů z druhých míst se utká v baráži o další čtyři postupové pozice. 

A jednu barážovou dvojici tvoří právě český výběr s Islandem, kam se mužstvo přesunulo z Prahy ve středu odpoledne. Ve čtvrtek byl na programu také oficiální předzápasový program včetně tiskové konference a tréninku.. 

„Cítím se skvěle. Myslím, že se na ten zápas všichni těšíme. Máme příležitost splnit si sen dostat se na EURO a věříme, že to zvládneme,“ uvedl na čtvrteční předzápasové tiskové konferenci záložník Jan Žambůrek.

Suchopárek před Islandem: Hráči jsou odhodlaní uspět

Úvodní duel se odehraje v pátek 23. září od 18:00 SEČ v Reykjavíku, odveta o čtyři dny později v Českých Budějovicích. Přímé přenosy z obou utkání odvysílá Česká televize. Vstupenky na domácí utkání lze zakoupit na webu www.ticketportal.cz

Zápas v Reykjavíku se odehraje na Víkingsvöllur Stadium, malém stadionku s kapacitou lehce přes tisíc míst. Samozřejmostí je umělá tráva. „Myslím, že těch pár tréninků, co jsme absolvovali v Praze, nám pomůže. Jít rovnou z trávy na umělku, to by nebylo ideální. Takhle jsme měli nějakou dobu si na to zvyknout,“ uvedl Jan Žambůrek, záložník dánského Viborgu.

„Přiletěli jsme ve středu večer a ve čtvrtek se probudili do deštivého počasí. Uvidíme, jak to bude vypadat v době zápasu, ale počítáme s tím, že bude hodně deštivé a větrné počasí,“ pokračoval Žambůrek.

Bývalý hráč Slavie či anglického Brentfordu odehrál během osmi zápasů v kvalifikaci třetí nejvyšší porci minut ze všech hráčů – 688. Nyní bude chtít přidat další proti Islandu. Společně s ostatními spoluhráči jsou podle trenéra Jana Suchopárka všichni připraveni.

„Na hráčích je vidět odhodlání a touha uspět. Nejen na hráčích základní sestavy, ale úplně na všech. Všichni chtějí postoupit na závěrečný turnaj,“ uvedl kouč během předzápasové tiskové konference.