16. 11. 2021

Baráž o MS: Češi mezi nenasazenými týmy, los 26. listopadu

Čeští fotbalisté navzdory výhře 2:0 nad Estonskem v závěru kvalifikační skupiny budou při losu play off o postup na mistrovství světa mezi nenasazenými týmy a v semifinále nastoupí na soupeřově hřišti.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého si mohou zopakovat souboj z kvalifikace proti Walesu, narazit mohou i na Portugalsko, Skotsko, Rusko, Švédsko či Itálii, která je úřadujícím evropským šampionem. Účast v play off měli reprezentanti jistou už od víkendu.

"Osobně bych preferoval, kdybychom dostali znovu Wales nebo Skotsko. Máme s nimi zkušenost, i tu pozitivní, že bychom to mohli zvládnout. Navíc o nich máme informace, takže příprava by byla snazší. Kluci si na to sáhli a přesvědčili se v těch zápasech, že na to mají. Mohlo by to hrát psychologickou roli a pomoci," uvedl po úterním utkání během tiskové konference asistent trenéra Jiří Chytrý. 

Český tým měl před závěrem kvalifikace už jen mizivou šanci na to, že by se dostal mezi šestici nasazených týmů. Potřeboval k tomu nejen posun na druhé místo ve své skupině, ale i výhru aspoň o šest branek a zároveň příznivé výsledky ve zbylých dvou skupinách.

Reprezentanti nakonec zůstali na třetí příčce a budou mezi šesticí nenasazených. Do play off se dostali coby jeden ze dvou vítězů skupin Ligy národů, kteří doprovodili desítku týmů z druhých míst v kvalifikaci. Vedle Čechů tak postoupilo rovněž Rakousko, dalšími nenasazenými celky jsou Turecko, Polsko, Severní Makedonie a Ukrajina.

Čeští trenéři nepovažují venkovní utkání za nepřekonatelnou nevýhodu. "Třeba na Euru jsme hráli s domácím Skotskem a zvládli jsme to. Spíš než o venkovním nebo domácím prostředí to bude o soupeři, kterého dostaneme. To bude z hlediska šancí důležitější," řekl na tiskové konferenci asistent trenéra Jiří Chytrý, jenž zastoupil hlavního kouče Jaroslava Šilhavého, který má koronavirus.

Play off se uskuteční na konci března, los je na programu 26. listopadu v Curychu. Dvanáctka mužstev bude rozdělena do tří "pavouků" pro čtyřech týmech, které se vyřazovacím systémem utkají v semifinále a finále.

Celkem tak vzejdou zbylí tři evropští účastníci světového šampionátu, kteří se připojí k 10 vítězům kvalifikačních skupin. Hrát se bude vždy jen na jedno utkání a zatímco v semifinále budou mít výhodu domácího prostředí nasazené týmy, pořadatele finále určí los.

Český tým si v samostatné historii zahraje baráž o mistrovství světa potřetí a poprvé od roku 2005. Tehdy národní celek po dvou vítězstvích 1:0 vyřadil Norsko a vybojoval dosud jedinou účast na světovém šampionátu od rozdělení federace.

Přehled účastníků play off:

  • Nasazené týmy: Portugalsko, Skotsko, Itálie, Rusko, Švédsko, Wales.
  • Nenasazené týmy: Turecko, Polsko, Severní Makedonie, Ukrajina, Rakousko, ČR.

Postupující na MS z 1. míst:

  • Anglie, Belgie, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Německo, Nizozemsko, Srbsko, Španělsko, Švýcarsko.