25. 1. 2020

Bořek Dočkal odehrál po dlouhém zranění poločas v dresu Sparty

Reprezentační kapitán Bořek Dočkal poprvé po vážném zranění achilovky nastoupil k zápasu. Jednatřicetiletý záložník odehrál poločas přípravného utkání Sparty proti Ústí nad Labem. 

Dočkal od úvodu režíroval hru Sparty a hned v první půlminutě předvedl kolmici a centr. Poté si připsal střelu na branku a připravil i největší šanci první půle, kterou Hložkovi zneškodnil ústecký gólman. Letenští v úvodním dějství stejně jako soupeř gól nedali a do druhé půle nastoupili s odlišnou jedenáctkou už bez Dočkala.

„Bylo to ideální utkání, abych si otestoval, co můžu a nemůžu. Po dohodě se zdravotním týmem jsme si řekli, že můžu hrát," řekl Bořek Dočkal po úvodních pětačtyřiceti minutách v rozhovoru s novináři.

Dočkal se vloni v únoru vrátil do Sparty, ale odehrál jen tři ligové duely. Naposledy nastoupil 9. března proti Plzni. V květnu byl na první operaci a v červenci musel na další.

Poté sparťanský kapitán absolvoval dlouhou rekonvalescenci a v zimní přípravě se připojil k mužstvu. Jeho stav se zlepšil natolik, že si mohl zápasové zatížení vyzkoušet ještě před odletem týmu na herní soustředění do Španělska.

„Zápas ukázal, že je to lepší, než jsme před měsícem doufali. Nechci říkat hop. Stále jsou přede mnou další kroky. Chci se dostat do formy, abych byl schopen hrát v kvalitě, kterou od sebe očekávám.“

Jarní část ligové sezony začne Sparta v sobotu 15. února domácím utkáním s Libercem. Dočkalův návrat na trávníky vyhlíží i reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý, kterého s národním týmem čeká v létě mistrovství Evropy.

Za malý zázrak označil kapitán fotbalistů Sparty a národního týmu Bořek Dočkal návrat na hřiště. Jednatřicetiletý záložník po březnovém zranění a dvojnásobné operaci achilovky poprvé nastoupil k zápasu a v přípravě proti Ústí nad Labem odehrál úvodní poločas, přestože se s tím na začátku zimní přípravy nepočítalo.

Dočkal věří, že udělal podstatný krok k tomu, aby byl Letenským na jaře k dispozici. "Pořád byly různé zvraty, nahoru dolů. Jednou jsem se po tréninku cítil super a pak přišly dva dny, kdy jsem pochyboval. Byl jsem si 25. prosince zaběhat. To bylo poprvé, kdy jsem cítil, že má smysl běžet, že je to opravdový běh, že jsem schopný odběhat trénink. Je to měsíc nazpátek a dneska tady hraju zápas. Povedl se malý zázrak," řekl novinářům Dočkal.

Sparta ve třetím přípravném duelu vyhrála 1:0. Hned v prvním týdnu zimní přípravy si Dočkal uvědomil, že je oproti původnímu plánu napřed. "Viděl jsem, že to jde rychleji, než jsem čekal. V tu dobu jsem si ještě nemyslel, že dneska třeba nastoupím do zápasu. Ale jak tréninků přibývalo, uměl jsem si to víc a víc představit. Ještě během prvního přáteláku, kdy jsem se na kluky díval, jsem si to představit nedokázal," uvedl Dočkal.

"Za poslední měsíc byl progres obrovský. I čas od operace je takový, že žádné hojení neprobíhá. Je to jenom o to nachystat tělo na zátěž," konstatoval někdejší hráč Trondheimu či Philadelphie. Přípravný duel s druholigovým Ústím nad Labem byl pro něj optimálním testem.

"Zápas ukázal, že je to lepší, než jsme před měsícem doufali," prohlásil Dočkal. Po herní stránce se cítil dobře. "Fotbalově jsem se cítil normálně, nechtěl bych to extra hodnotit. Výkon odpovídá tomu, v jaké jsme fázi přípravy, v jaké fázi na cestě zpátky jsem já. Byly tam lepší i horší momenty. Celkově musím být spokojený," řekl.

"Nechci ale říkat hop, protože přede mnou je ještě dost kroků. Něco je jeden poločas v přípravě, něco úplně jiného pak hrát opakovaně víkend co víkend v kvalitě, kterou od sebe očekávám.

Vyhráno ještě není, ale je to pro mě důležitý moment na cestě zpátky. Zůstávám nohama na zemi, mám před sebou spoustu práce. Budu se chtít připravit tak, abych byl na jaro k dispozici," uvedl Dočkal. Strach z opětovného zranění nemá.

"Když jdu po takové době do balonu, kde je to šprajc, tak to v hlavě trochu probleskne, ale po zranění, které mám za sebou, to není o nějakém souboji, kontaktu nebo že neustojím faul," prohlásil Dočkal.

"Nejvíc bych mohl ublížit sám sobě při nějakém pohybu. Každým tréninkem jsem se do toho postupně dostával. S Costou jsem domluvený, že mě na soustředění ve Španělsku otestuje naplno. Pokud to přežiju, tak už to bude dobré," konstatoval Dočkal, který po únorovém příchodu na Letnou odehrál jen tři ligové duely.