25. 3. 2021

Bucha: Být na šampionátu po karanténě je malou výhrou

Nebyl v jednoduché situaci. Těsně před začátkem mistrovství Evropy jednadvacítek byl společně se svými plzeňskými spoluhráči v karanténě. Pavel Bucha ale zvládl přípravu v domácích podmínkách a ve středu pomohl k remíze s Itálií. 

Talentovaný střední záložník byl navíc zástupci UEFA vyhlášen nejlepším hráčem utkání. "Určitě mě to potěšilo. Po zápase jsem sám takový pocit neměl, z našeho týmu bych vybral tři nebo čtyři jiné hráče, ale pokud to takhle někdo viděl a vyhlásil mě za nejlepšího hráče zápasu, tak jsem za to rád a udělalo mi to radost," řekl v rozhovoru pro média den po utkání.

Už se vám rozležel v hlavě s odstupem pár hodin zápas s Itálií? Co se dá vylepšit směrem k dalšímu utkání?

Zápas se Slovinskem bude určitě klíčový a teď se na něj všichni soustředíme. Budeme chtít zvítězit a připsat si tři body. Určitě bychom se měli víc tlačit do ofenzivních akcí, toho bylo v zápase s Itálií málo. Chtělo by to soupeře dostat víc pod tlak a snažil bych se dostat co nejvíce míčů do pokutového území soupeře pomocí centrů. Celkově se více tlačit do střeleckých možností. Proti Slovinsku by k tomu mohl být i větší prostor. Kvalita Italů byla velká, věřím, že proti Slovinsku se do takových situací budeme dostávat častěji a využijeme toho.

U21: Na úvod šampionátu remíza 1:1 s Itálií

Jaké to je přepnout mezi zápasy? Proti Slovinsku to bude jistě odlišný zápas a tentokrát to bude spíš na vás, abyste tvořili hru a dobývali.

Myslím, že se dokážeme přenastavit v hlavě všichni. Zápas s Itálií jsme prakticky uzavřeli. Řekli jsme si, že bod je pro nás dobrým odrazovým můstkem do dalších zápasů. Ale celkově v tom nevidím problém se přenastavit na další zápas. Všichni už myslíme na další zápas. Budeme mít i čerstvý materiál z jejich prvního zápasu, tak budeme mnohem lépe připravení i uvolněnější, protože půjdeme do zápasu s tím, že už jsme odehráli první zápas a nebudeme muset být nervózní.

 

V Plzni jste byl před turnajem v karanténě a s Pavlem Šulcem jste se připojili na poslední chvíli. Jaké bylo čekání?

Bylo to dost nepříjemné. Přišlo to v nejméně vhodný okamžik a na poslední chvíli. Oba dva jsme měli štěstí, že jsme byli negativně testovaní, takže jsme věřili, že to tak i zůstane po celou dobu. Karanténa nám končila poslední den před srazem. Věřili jsme, že nám zdraví vydrží a odcestujeme na turnaj. Připravovat se v domácích podmínkách nebylo jednoduché. Byli jsme v kontaktu jak s trenéry z Plzně, tak s reprezentačními trenéry. Vymýšleli jsme společně různá cvičení, jak se chystat, a co dělat v domácích podmínkách. Myslím, že jsme teď oba hodně rádi, že už jsme tady a máme za sebou první zápas. Je to pro nás taková malá výhra.

V zápase s Itálií padly dvě červené karty. Byla na hráčích soupeře vidět velká frustrace během zápasu, obzvlášť o vyrovnání?

Přišlo mi po prvním poločase, že z nich sršelo přehnané sebevědomí. Mysleli si podle mě, že to s námi už dohrají a májí to v kapse. My jsme pak navíc dali vyrovnávací gól se štěstím, kdy si to poslal do brány jejich vlastní hráč. To je, myslím, dost překvapilo a zároveň i dost zkomplikovalo to, co považovali už za jisté. Frustrace na nich potom byla dost znát v soubojích, přitvrdili a začali dělat zákeřné fauly. Bylo vidět, že po vyrovnání to moc neunášeli. Závěr moc nezvládli. Dostali jsme je do situace, kdy byli hodně nervózní. Je jen škoda, že jsme to nedokázali využít lépe.

Lingr po Itálii: Pozitivní vstup do turnaje, příště chci gól

Jak si to vysvětlujete, že vás i v deseti dokázali Italové dostat pod tlak?

Nervozita v tom určitě hrála určitou roli. Oni po inkasovaném gólu přepnuli na vyšší obrátky. Mám pocit, že do té doby to jen hladili svým způsobem. Druhou věcí byla určitě naše nervozita a strach o výsledek. Byl to náš první zápas na takovém turnaji a s takovým soupeřem. Martin Jedlička nás podržel a přežili jsme další situace. Musíme si z toho vzít určité ponaučení a v takových situacích se zklidnit a dohrávat zápasy ve větším klidu, obzvlášť proti oslabenému soupeři.

Jak jste viděl centr Adama Karabce před vlastním gólem z pozice hráče, který také zahrává standardní situace? Měl by je Adam nyní zahrávat častěji?

O tom určitě nerozhoduji já (úsměv). Na hřišti si vždy říkáme, kdo se zrovna cítí na konkrétní standardní situaci. Máme mezi sebou volnost. Jsem rád, že zrovna v tomhle případě Adam řekl, že si na to z této pozice věří a chtěl to kopnout. Vzal si míč, kopnul to a dopadlo to skvěle. Bylo to kopnuté skvěle, dostatečně prudké i v tom ideálním směru a výšce. Buď to obránce mine, nebo to může skončit přesně takhle, jak to dopadlo.

ČR U21 - trénink (25. 3. 2021)