24. 10. 2020

Byl to splněný sen, říká brankář Jaroš

V devatenácti letech se mu splnil jeden z dílčích snů fotbalové kariéry. Brankář Vítězslav Jaroš se ve středu posadil na lavičku slavného Liverpoolu v zápase Ligy mistrů proti domácímu Ajaxu (0:1). „Byla to sice jen lavička, ale i tak je to velký úspěch,“ říká reprezentační gólman U20.

Jaký to byl ve středu pocit?

Myslím si, že to byl splněný sen. Liga mistrů je asi největší soutěž a je to něco, o čem jsem vždy snil. I když je to jen lavička, i tak je to velký úspěch.

Je to tedy další postupný krok v kariéře?

Dá se to tak říct. Bral jsem to jako obrovskou zkušenost. Ne každý se může dostat na lavičku Liverpoolu, ještě v takovém velkém zápase, když jsme hráli s Ajaxem. Byla to krásná zkušenost a rád bych si ji ještě několikrát zopakoval. Jen škoda, že nebyli na utkání diváci, to by bylo ještě o něco lepší.

Na lavičce prvního týmu Liverpoolu jste předtím ještě nebyl, že?

Několikrát už jsem byl jako trojka, ale to jsem se nedostal na lavičku. Ale tím, že je nyní změna pravidel a můžete mít dvanáct hráčů na lavičce, tak to vyšlo, a mohl jsem být přímo při zápase, což bylo skvělé.

Tušil jste to dlouho dopředu?

Tím, že jednička Alisson je zraněný, posunul jsem se do role trojky. Takhle teď asi budu jezdit na každý zápas, dokud nebude Alisson fit. V Lize mistrů s Ajaxem jsme teď byli na lavičce dva brankáři, kdyby se něco stalo s jedničkou (Adrian), asi bych stejně nenaskočil, protože momentální dvojka (Kelleher) je s týmem už asi tři roky, má více zkušeností než já, je s nimi dlouho a myslím si, že by šanci dostal on.

Jaká je tedy vaše momentální pozice v Liverpoolu?

Jsem spíše v týmu Liverpoolu U23, za který bych měl i nastupovat. Ovšem momentálně jezdím na zápasy s áčkem a taky s nimi trénuji. Tím, že se nám kryjí zápasy týmu U23 a áčka, tak toho moc neodchytám, ale myslím si, že i tak je to pro mě cenná zkušenost, že můžu s áčkem Liverpoolu trénovat a že s nimi mohu absolvovat kompletní program. Dá se asi říct, že momentálně patřím do týmu áčka jako trojka.

Jak dlouho trvá tato situace?

Jezdil jsem s áčkem na zápasy již dříve, taky jsem s nimi trénoval. Ale jezdil jsem jen na některé utkání, třeba na poháry. Ale teď je zraněný Allison a tím je situace jiná a já jezdím s áčkem na všechny zápasy.

Jürgen Klopp je vnímám jako jeden z nejlepších trenérů. Co byste o něm řekl?

S námi brankáři spíše komunikuje trenér brankářů, ale občas si popovídám i s ním, třeba když jsme v jídelně nebo v podobných situacích. Myslím si, že je takový, jak na lidi působí i v televizi, je usměvavý, sympaťák, špičkový trenér, což ukazují výsledky. Ale je fakt, že když se rozčílí, tak je to taky znát.

Trénujete s hráči jako Mohammed Salah, Roberto Firminho a dalšími hvězdami, to je asi také splněný sen, ne?

To určitě. Myslím si, že každý by dal cokoliv, aby mohl trénovat s takovými hvězdami, kteří vyhráli Ligu mistrů a Premier League. Nebo je aspoň vidět na vlastní oči. Pro spoustu lidí by to byl splněný sen.

Jaký je váš cíl do budoucna?

Snažit se co nejlépe ukázat v áčku, třeba odehrát nějaké zápasy, když se naskytne šance. A když ne, zkusit třeba hostování v nižší soutěži, jako to třeba udělal Matěj Kovář z Manchesteru United, když šel do Swindonu. Tato cesta není špatná, málokterý brankář se dostane z mládeže rovnou do Premier League.