8. 6. 2021

Čelůstka: Je to psychická vzpruha a dobrý test před Skotskem

Generálka na Euro vyšla české reprezentaci podle stopera Ondřeje Čelůstky podle představ. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého po páteční prohře v Itálii 0:4 na Letné porazili Albánii 3:1.

Čelůstka, který gólem stanovil konečné skóre, považuje výhru za psychickou vzpruhu a dobrý test před Skotskem, které bude v pondělí prvním soupeřem Čechů na mistrovství Evropy.

"Takhle jsme si to představovali. Podali jsme o dost lepší výkon než v posledním zápase, tam to vůbec nebylo podle našich představ. Dostavil se i pozitivní výsledek pro nás. Před odjezdem na samotný turnaj je to pro nás psychická vzpruha," řekl Čelůstka na on-line tiskové konferenci.

"Na ten výkon budeme chtít navázat hned v prvním zápase proti Skotsku a ukázat se v co nejlepším světle. Tentokrát se nám to povedlo. Nebudeme z toho skákat do nebes, ale budeme chtít na tomto výkonu stavět," uvedl jednatřicetiletý obránce Sparty.

První reprezentační gól dal Čelůstka v listopadu 2013 v přípravě s Kanadou, druhý v kvalifikaci o postup na EURO v listopadu 2019 proti Kosovu. Třetí reprezentační branku zaznamenal v 89. minutě zápasu s Albánií hlavou. Čekání na další trefu tak nebylo tentokrát tak dlouhé.

"Udělal jsem si radost, po trošku delší době jsem dal gól. Zrovna tady na Spartě to o to víc těší. Hraje se mi tady doma dobře," prohlásil Čelůstka.

Duel s Albánií označil za dobrou prověrku před soubojem se Skoty. "Albánci ukázali, že jsou taky velice nepříjemní, mají šikovné hráče na postech. Proti Cikalleshimu, který nám dal neuvěřitelný gól, jsem hrál několikrát v Turecku. Výborný útočník se skvělým zakončením. A znovu to ukázal, vytáhl eso z rukávu. Nejen on, i ve středu pole mají skvělé hráče, nebylo to nic jednoduchého. Byl to velice dobrý test," konstatoval Čelůstka.

"Skotsko je podobný tým jako Albánie, možná o malinko lepší, nepříjemnější. Musíme být dobře postavení jak nahoru, tak dolů. Potom věřím, že s naší kvalitou to zvládneme," doplnil někdejší hráč Slavie, Sunderlandu, Norimberku, Trabzonsporu nebo Antalyasporu.

Pochvaloval si souhru s brankářem Tomášem Vaclíkem a stoperem Tomášem Kalasem. "Vyhověli jsme si, bylo to dobré. Mluvili jsme na sebe, vzájemně se zajišťovali. Často jsme v zápase hráli jeden na jednoho, hodně otevřeně, ale tak to i chceme v některých fázích zápasu hrát. Zvládli jsme to slušně. Jenom na to navazovat a pokračovat," uvedl Čelůstka.

Proti Albánii se po jednom ze soubojů nechal ošetřit. "Není to žádné drama. Dostal jsem na achilovku, ale myslím si, že budu hned schopný zapojit se do tréninkového procesu a připravovat se na turnaj," řekl zlínský rodák.

Potěšilo ho, že do hlediště se díky rozvolnění proti koronavirových opatření dostala i část diváků. "Bavíme se o tom s klukama. Chceme, aby lidí přišlo co nejvíc, protože prázdný stadion je největší smrt na fotbal. Lidi byli super, fandili a jenom si přeju, a určitě nejen já, aby jich bylo na stadionech co nejvíc a aby byla dobrá kulisa," prohlásil Čelůstka.

Záznam celé tiskové konference po zápase s Albánií můžete sledovat na YouTube kanálu české reprezentace