13. 6. 2021

Češi na UEFA EURO 2020 nepodpoří případné pokleknutí ze strany soupeřů

Český národní tým se na finálovém turnaji UEFA EURO 2020 bude držet gesta, které v boji proti rasismu a dalším projevům nesnášenlivosti praktikoval už v kvalifikačním zápase MS na půdě Walesu 30. března.

Tj. gesta viditelným a zřetelným poukázáním rukou na nápis kampaně UEFA Respect na rukávu národního dresu. Konkrétní formu podporu hnutí Black Lives Matter v podobě pokleknutí před zápasy mistrovství Evropy tedy praktikovat český tým nebude.

Reprezentace bude toto gesto používat pouze, pokud i soupeř zvolí jakoukoliv formu podpory boje proti rasismu.

„Chceme se soustředit ryze na fotbal a na sportovní stránku naší účasti na mistrovství Evropy. Rozumím tomu, že společnost vnímá podobná témata jako důležitá, a i reprezentace odsuzuje jakékoliv formy rasismu, ale my už jsme celou věc s týmem probrali během březnového srazu, zvolili naše vlastní řešení a na tomto postoji nic měnit nebudeme,“ říká reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý.

FAČR a česká reprezentace dlouhodobě deklarují, že politika a politická gesta nepatří do sportu, protože jde ale o téma, které bude během evropského šampionátu zcela jistě především v utkání s Anglií rezonovat, chtěly oba zmíněné subjekty v tomto směru jasně a dopředu deklarovat svůj postoj.

„Po svém zvolení jsem postup v otázce případného gesta našeho národního mužstva v boji proti rasismu konzultoval s vedením reprezentace a podpořil jsem zvolené řešení, jsme názorově zcela ve shodě. Volnost v projevu každé individuální reprezentace považuji za naprostou nutnost a UEFA Respect program v sobě dostatečně zahrnuje všechna témata spojená s bojem proti jakékoliv formě nesnášenlivosti,“ navázal na reprezentačního trenéra předseda FAČR Petr Fousek.

Do turnaje UEFA EURO 2020 vstoupí český tým pondělním zápasem v Glasgow proti domácím Skotům, o čtyři dny později se poměří s chorvatskými vicemistry světa a působení v základní skupině D zakončí tým kapitána Daridy ve Wembley utkáním proti domácí Anglii.

The English version of the statement

Czechs set not to take knee during UEFA EURO 2020

At UEFA EURO 2020, the Czech national team will continue to show support for racial justice the same way they did during the World Cup qualifying match in Wales on 30 March, i.e. by gesturing to the UEFA Respect inscription on the left sleeve of their national jerseys. The Czech team do not intend to take the knee ahead of their matches at the tournament.

The squad will perform the gesture to promote racial equality if their opponents choose to show their support for the fight against racism in any form.

We want to fully concentrate on football and the sports side of things. I understand that these are important topics for the whole of society, and my team and I obviously condemn any and all displays of racism, but we talked this through back in March, agreed on our own show of support for the fight against racism, and we do not intend to change anything about that decision,” head coach Jaroslav Šilhavý said.

The Czech Football Association and the national team have long declared that political topics and gestures have no place in sports environment; however, since this is a topic that will certainly resonate during the UEFA EURO 2020 – particularly in the match against England – both parties wanted to announce their position in advance.

As the newly elected president of the Czech FA I have talked to the Czech national football team managerial staff about the show of support for the fight against racism at the tournament, and I wholeheartedly agree with the decision they have taken. I believe every national team ought to be free to express themselves as they see fit, and the UEFA Respect programme encompasses all the topics related to the fight against racism and any and all displays of discrimination that we want to emphasize,” added Petr Fousek, president of the Czech FA.

The Czech team will launch their UEFA EURO 2020 campaign on Monday in a match against Scotland in Glasgow. Four days later, they will face the 2018 World Cup runners-up from Croatia, and they will complete the group stage part of the tournament at Wembley, where captain Darida’s team will take on England.