22. 6. 2021

Češi podlehli Anglii 0:1, ve skupině končí třetí

Čeští fotbalisté v posledním utkání základní skupiny EURO 2020 prohráli s Anglií 0:1. Jediným gólem o výhře Albionu rozhodl Raheem Sterling ve 12. minutě. Po výhře Chorvatska nad Skotskem se český tým propadl vinou skóre na třetí místo.

Anglický výběr se dostal do úvodní příležitosti utkání hned ve druhé minutě, kdy si na míč za obranu naběhl rychlonohý Sterling, jenž vyběhnuvšího Vaclíka přehodil chytrým lobem, ale míč se naštěstí pro český výběr odrazil od tyče zpět do hřiště a skóre se tak hned v úvodu utkání neměnilo.

Český tým se dostal v dalších minutách k několika zajímavým narážečkám ve středu a na pravé straně hřiště, ale k zakončení to nevedlo. Naopak Angličané se ve 12. minutě utkání ujali vedení, když Grealish zatáhl míč na levé straně až k brankové čáře a obloučkem na zadní tyč našel Raheema Sterlinga, který hlavou zblízka poslal míč do sítě.

V šestadvacáté minutě zápasu se předvedl skvělým zákrokem brankář Tomáš Vaclík, jenž zmenšil střelecký úhel Harry Kaneovi, jenž byl po zasekávačce sám před Vaclíkem a snažil se jej obstřelit. Český brankář ale skvělým zákrokem vyrazil míč levou rukou a nedovolil navýšení skóre.

Deset minut před přestávkou se dostal do velké šance Tomáš Souček. Kapitán Darida nejprve přenesl hru na Bořila, který centrem hledal ve vápně Jankta, míč odvrátil Shaw k Součkovi, ale český středový záložník prudkou střelou netrefil z deseti metrů branku.

První poločas tak skončil vedením Anglie 1:0. Do druhého poločasu již nezasáhl Jakub Jankto, jehož nahradil Petr Ševčík. Angličané dál měli více ze hry a častěji drželi míč na svých kopačkách. Do šancí se ale nedostávali.

Český tým se to pokusil změnit i dalšími střídáními, když na hřiště přišli Král s Hložkem místo Daridy a Masopusta. Po hodině hry navíc obdržel žlutou kartu Jan Bořil, což v jeho případě znamená, že nebude k dispozici v osmifinále.

Utkání i vinou střídání postupně ztratilo tempo z prvního poločasu. V dresu českého mužstva vyběhl na hřiště také útočník Tomáš Pekhart, ale výběr trenéra Šilhavého se nedokázal prosadit. Právě Pekhart byl v nadějné pozici v 83. minutě, ale z hranice vápně branku netrefil.

Poslední zápas ve skupině nakonec skončil těsnou výhrou Anglie 1:0. Tento výsledek znamená, že Angličané ovládli skupinu D se sedmi body za dvě výhry a jednu remízu.

V souběžné hraném utkání Chorvatsko porazilo Skotsko 3:1, čímž získalo lepší skóre a přeskočilo český výběr na druhém místě v tabulce. Češi tak nakonec skončili ve skupině třetí. Český tým si musí na soupeře pro osmifinále počkat po středečních utkáních. Svěřenci trenéra Šilhavého mohou narazit na Belgii, Nizozemsko nebo na vítěze skupiny E, kde stále mohou skončit na prvním místě všechny čtyři týmy - Španělsko, Slovensko, Švédsko a Polsko.

UEFA EURO 2020 - základní skupina D

Česko - Anglie 0:1 (0:1)

Branka: 12. Sterling. ŽK: Bořil. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares (vš. Portugalsko). Diváci: 19.104 (omezený počet).

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil - Holeš (84. Vydra), Souček - Masopust (64. Hložek), Darida (64. Král), Jankto (46. Ševčík) - Schick (75. Pekhart).

Anglie: Pickford - Walker, Stones (79. Mings), Maguire, Shaw - Phillips, Rice (46. Henderson) - Saka (84. Sancho), Grealish (68. Bellingham), Sterling (67. Rashford) - Kane.