3. 7. 2021

Česká cesta turnajem končí ve čtvrtfinále po prohře s Dánskem

Česká reprezentace končí cestu mistrovství Evropy ve čtvrtfinále. Na stadionu v Baku podlehli svěřenci trenéra Šilhavého Dánsku 1:2. Jediný český gól dal Patrik Schick, který svou bilanci na turnaji zakončil na pěti gólech.

Čeští fotbalisté vstoupili do čtvrtfinále proti Dánsko s jednou změnou v základní sestavě oproti vítěznému osmifinále s Nizozemskem. Na levý kraj obrany se vrátil Jan Bořil, který měl jak stopku za žluté karty, tak drobné zdravotní problémy. Proti Dánsku byl ale opět připraven nastoupit od úvodní minuty.

Zbytek základní sestavy byl stejný jako proti Nizozemsku. To znamená i s Antonínem Barákem místo Vladimíra Daridy, který byl připraven na lavičce náhradníků.

Český tým měl sice první náznak příležitosti po prvních třech minutách hry, ale nakonec se do vedení dostali velmi brzy Dánové. Po rohovém kopu byl v páté minutě nehlídaný Delaney uvnitř pokutového území a přesnou hlavičkou poslal míč do sítě, čímž otevřel skóre.

Do zajímavé příležitosti se z pohledu českého týmu dostal Patrik Schick, který si rychlou zasekávačkou poradil s obráncem, ale jeho střela z úhlu byla zablokována na roh. Na druhé straně hřiště se zase do šance dostal Damsgaard, který byl po zaváhání Bořila sám před brankářem, ale jeho pokus o lob byl slabý a Vladimír Coufal stihl míč vykopnout před brankovou čárou.

V patnácté minutě se opět do slibné pozice dostali čeští fotbalisté, ale Petr Ševčík svou střelou z voleje po přihrávce od Součka poslal míč vysoko nad. Jen o pár vteřin později se po centru z pravé strany dostal ke střele opět Delaney, ale half volejem poslal míč vedle.

V pětatřicáté minutě se po postupné kombinaci dostal na pravé straně hřiště k centru Coufal a jeho míč směřující do pokutového území nejprve minul při pokusu o nůžky Tomáš Souček, aby následnou pohotovou střelu Tomáše Holeše chytil brankář Schmeichel.

Tři minuty před koncem prvního poločasu se dánskému celku podařilo vstřelit druhý gól utkání. Mæhle poslal přesný centr z levé strany směrem před branku českého mužstva a Kasper Dolberg přesným volejem umístil míč do sítě.

Do druhého poločasu nastoupili čeští fotbalisté se dvěma změnami, když do hry přišli Jankto s Krmenčíkem místo Holeše s Masopustem.

Hned na úvod druhé půle se do střeleckých příležitostí dostali Krmenčík s Barákem, ale Schmeichel oba tyto pokusy zlikvidoval. Ve 49. minutě se ale k centru dostal Coufal a přízemní centr si našel ve vápně Patrik Schick, jenž pravou nohu poslal míč přesně do sítě a snížil na 1:2. Patrik tak vstřelil svůj pátý gól turnaje.

Po hodině hry se dostali dánští fotbalisté do brejku díky rychlosti střídajícího Poulsena, který uprchl Čelůstkovi, ale jeho střelu následně zablokoval v pádu Tomáš Souček. Ten při obranném zákroku dostal kopačkou od soupeře do hlavy a dohrával zápas s obvázanou hlavou. Ve stejnou chvíli navíc musel střídat kvůli zdravotním problémům Ondřej Čelůstka a do obrany tak naskočil ze střídačky Jakub Brabec.

Tomáš Vaclík musel v průběhu druhého poločasu zasahovat proti několika pokusům soupeře, kdy byli v šanci Maehle nebo Poulsen, ale český brankář všechny jejich střely dokázal zastavit.

Český výběr dohrával zápas z posledních sil, Tomáš Souček a Jan Bořil hráli s obvázanými hlavami kvůli krvavým zraněním, ale do další výraznější šance v závěru se svěřenci trenéra Šilhavého už nedostali a Dánsku podlehli 1:2.

Cesta mistrovstvím Evropy tak končí ve čtvrtfinále.

UEFA EURO 2020 - čtvrtfinále

Česko - Dánsko 1:2 (0:2)

Branky: 49. Schick - 5. Delaney, 42. Dolberg. ŽK: Krmenčík, Kalas. Rozhodčí: Kuipers - van Roekel, Zeinstra (vš. Nizozemsko).

Česko: Vaclík - Coufal, Kalas, Čelůstka (65. Brabec), Bořil - Holeš (46. Jankto), Souček - Masopust (46. Krmenčík), Barák, Ševčík (80. Darida - Schick (79. Vydra).

Dánsko: Schmeichel - Christensen (81. Andersen), Kjaer, Vestergaard - Stryger (71. Wass), Højbjerg, Delaney (81. Jensen), Mæhle - Braithwaite, Dolberg (59. Poulsen), Damsgaard (60. Nørgaard).