24. 11. 2021

Česká fotbalová mašina: 6. díl s názvem Mašina jede dál na ČT sport

Úspěchy mládežnických reprezentací v 21. století a především letošní, o rok odložené EURO 2020. To je hlavní náplň 6. dílu televizní seriálu Česká fotbalová mašina, kterým FAČR vzdává hold letošnímu výročí 120 let od vzniku fotbalu u nás. 

Závěrečnou epizodu s názvem Mašina jede dál můžete vidět v premiéře ve středu od 22:30 na programu ČT sport.

Ohlédnutí za jubilejními 120 lety fotbalu nejsou jen úspěchy reprezentačního A týmu. Roku 2002 dorazila česká fotbalová mašina s reprezentanty do 21 let do Švýcarska, aby si odtud nakonec poprvé v historii odvezla titul mistrů Evropy.

Stříbrnými úspěchy na tuto generaci navázal na MS v roce 2007 výběr do 20 let a o čtyři roky později na šampionátu evropském i reprezentanti do 19 let. I tyto úspěchy připomíná závěrečný díl seriálu FAČR s názvem Česká fotbalová mašina.

„Na tyto úspěchy se nesmí zapomínat a připomínat se musí především jako inspirace pro mladou generaci hráčů. I oni musí vidět, jak v květnu 2002 upoutaly výkony Petra Čecha ve Švýcarsku ty největší fotbalové velkokluby, i oni se mohou v mnohém poučit třeba z raketového startu kariéry Martina Fenina, o kterého se v roce 2007 po MS hráčů do 20 let zajímaly kluby jako Arsenal, Liverpool nebo Juventus,“ říká scenárista a průvodce seriálem Michal Jurman.

 

Šestý díl seriálu Česká fotbalová mašina završuje ohlédnutí FAČR za jubilejním rokem, ve kterém slavíme 120 let od vzniku našeho fotbalu. Prostor tak na reprezentační úrovni museli tvůrci seriálu věnovat i tomu nejaktuálnějšímu, tedy letošnímu vystoupení reprezentace na finálovém turnaji EURO 2020. Ten mají čeští fanoušci spojený především s postavou útočníka Patricka Schicka.

„Pak jsem si ho jenom zkontroloval a zapadlo to tam nejlíp jak mohlo. Euforie byla obrovská,“ hodnotí svůj druhý gól v utkání proti Skotsku jeho autor Patrick Schick. Tato jeho trefa z 45 metrů byla nakonec vyhlášena nejhezčím gólem celého šampionátu a sám Schick se stal, jen kvůli menšímu počtu asistencí, za Cristianem Ronaldem druhým nejlepším střelcem letos odehraného mistrovství Evropy.

Česká fotbalová mašina (6. díl: Mašina jede dál)

Režie: M. Dobeš; Scénář: M. Dobeš, M. Jurman, M. Matoušek; Dramaturgie: M. Jurman, J. Vopršal; Komentář: P. Rímský; Hrají: T. Hübschman, V. Coufal, P. Fousek, aj.; Premiéra: středa 24. 11. 2021 v 22:30 na ČT sport.

Natáčení seriálu Česká fotbalová mašina