29. 5. 2021

Česká reprezentace mění plány: během Eura bude bydlet doma

Česká fotbalová reprezentace nakonec bude během UEFA EURO 2020 bydlet v Praze, a ne v Edinburghu, jak původně plánovala. Skotsko totiž počítá s opatřením, že v případě jediného pozitivně testovaného hráče nebo člena realizačního týmu na COVID-19 půjde do karantény celé mužstvo.

Přitom podle UEFA Return to Play Protocol, kterým se řídí všechny evropské fotbalové reprezentace, se má pozitivně testovaný přesunout do izolace a zbytek mužstva může po přetestování pokračovat v reprezentačním srazu.

Skotské vládní instituce však výjimku neudělily a nadále trvají na svém postupu. Ostatní státy, ve kterých se evropský šampionát bude konat, pravidla UEFA respektují.

Český tým zůstane během mistrovství Evropy doma a k jednotlivým zápasům bude cestovat letecky.

„Nebylo možné přesunout na poslední chvíli kemp během EURO jinam než do Česka, protože už v neděli třicátého května začíná sraz reprezentace. Navíc v době, kdy se obtížně cestuje, není ani možné basecamp jinde než v Česku řádně připravit. Náklady spojené s touto nečekanou změnou platí UEFA,“ řekl Martin Malík, předseda výkonného výboru Fotbalové asociace ČR.

Český tým tak aktuálně řeší ubytování, domlouvá tréninkové hřiště a chystá logistiku. Příprava basecampu v Edinburghu trvala více než rok – teď se vše musí zvládnout maximálně za týden, protože už 6. června se reprezentace vrátí ze soustředění v Itálii.

„Věnovali jsme tomu extrémní úsilí a spoustu času. Přitom všechna práce vlastně přišla vniveč. Musíme teď napnout všechny síly, aby hráči a trenéři měli připravené ty nejlepší podmínky. Samozřejmě je malou výhodou, že to v Česku známe,“ uvedl manažer reprezentace Libor Sionko.

Reprezentační sraz začne už v neděli 30. května. Tým hned druhý den odletí na soustředění do Itálie, se kterou 4. června odehraje přípravný zápas v Boloni. Po návratu do Prahy čeká národní mužstvo ještě generálka proti Albánii (8. června). Den nato se měla reprezentace přesunout do Edinburghu, ale tento plán musela na poslední chvíli změnit.