21. 7. 2019

Česká U19 hraje zápas o všechno proti Irsku

Výhra v nedělním zápase s Irskem (19:00, ČT SPORT), nebo rozlučka s arménským mistrovstvím Evropy. Reprezentační výběr do 19 let je srozuměn s jednoduchou matematikou před posledním zápasem základní skupiny. Cokoliv jiného než tříbodový zisk znamená konec na šampionátu.

A čeští mladíci také musejí koukat na druhý zápas skupiny B a doufat, že zatím druhé Norsko nezdolá už jistého semifinalistu Francii. Trenér Jan Suchopárek neztrácí víru v to, že jeho výběr, který na jerevanském turnaji stále čeká na vstřelenou branku, ve zlomovém utkání proti Irsku procitne.

„Doufám, že si napravíme reputaci a obstojíme v tom rozhodujícím zápase. Přijde mi, že s nožem na krku hrajeme od začátku turnaje. Někteří kluci jsou takoví sevření a zbrklí. Pevně doufám, že to je překonáno. Konec druhého utkání s Norskem už ukázal určité zlepšení,“ říkal Suchopárek po sobotním předzápasovém tréninku. 

„Chceme se porvat o postup a zůstat tady i do dalších bojů. Všichni si uvědomujeme, o co jde,“ burcoval záložník Michal Kohút.

 

Také na poslední přípravě Češi pilovali hlavně koncovku a finální fázi, s níž se v Arménii zatím souží. „Ale v obou kvalifikačních fázích i přípravných zápasech jsme se dokázali střelecky prosazovat. Máme tady šikovné kluky, kteří dokážou být efektivní. Ale je nejvyšší čas, abychom to proti Irsku protrhli. Až se to povede, spadne to z nás. Čím dříve bychom dali gól, tím lépe. Teď už není kam couvnout,“ uvědomoval si český středopolař.

Zápas s Irskem slibuje velké drama, také soupeř má stále o co hrát a je v úplně stejné pozici jako Češi – také s tím, že Norsko nesmí porazit Francii. Norové totiž po prvních dvou zápasech mají na kontě dva body, Česko a Irsko jeden. Český tým bude postrádat ofenzivního univerzála Davida Píchala, který pyká za dvě žluté karty.

„Čekám, že narazíme na podobného soupeře jako Norsko. I když Irové mají trochu odlišný herní styl. Opět velmi dobře organizovaná obrana, silný defenzivní záložník a hrotový hráč Afolabi, který v kvalifikaci nastřílel pět gólů. Dohromady mají hodně soudržný týmový projev. Zase to bude těžké, bude to hodně o soubojích a určité osobní odvaze. Kluci musí jít na doraz, jedině tak můžeme myslet na postup. Musíme být absolutně koncentrovaní, v zápase to bude tak, jak má,“ řekl Suchopárek, pod jehož vedením U19 před dvěma lety v Gruzii dokráčela do semifinále.

Napodobí Češi v Arménii podobný úspěch?