13. 9. 2022

Chceme být úspěšní, říká šéftrenér reprezentací Miroslav Beránek

Mládežnické reprezentace čeká v druhé polovině září nabitý program. Svůj první zápas pod novým trenérem Alešem Křečkem odehrají fotbalisté U20, kvalifikace o EURO startuje pro U19 a ve Zlínském kraji proběhne Ježek Cup kategorie U18.

Hodně napilno má v posledních týdnech Miroslav Beránek, který v polovině srpna nastoupil do pozice šéftrenéra mládežnických reprezentací FAČR.

„Se všemi trenéry jsme v každodenním kontaktu. Sledujeme zdravotní stav hráčů, jejich výkonnost a bavíme se o nominacích. Osobně se snažím co nejvíce navnímat všechny reprezentační týmy. Hned po svém nástupu jsem byl s Petrem Havlíčkem a jeho týmem U17 v Rumunsku, následně pak s Jirkou Žilákem a U16 v Maďarsku," říká Miroslav Beránek, který tak zároveň poodhaluje změny v realizačních týmech reprezentací.

„Ten trenérský tým se v podstatě ale nijak zásadně nezměnil. Pouze Jiří Žilák se od U20 přesunul k U16 a novým trenérem reprezentace U20 se stal Aleš Křeček. Radek Bejbl se posunul spolu se svým týmem z U18 do U19 a naopak David Holoubek, který vedl v minulé fázi kvalifikace U19 nyní povede tým U18, se kterým se zase v příští sezoně posune k U19," vypočítává Miroslav Beránek.

Velmi podobně se pak s týmem U17 posunul trenér Petr Havlíček, který v loňské sezoně vedl tým U16. Jedinou novou tváří mezi trenéry tak bude Aleš Křeček, který převzal po Jiřím Žilákovi tým do dvaceti let.

„Aleše Křečka znám jako člověka i jako trenéra. Trénovali jsme spolu v Brně a poté i ve Slavii, takže znám jeho lidské i odborné kvality. Aleš byl pro pozici trenéra reprezentace U20 jeden ze dvou kandidátů a nakonec ta volba padla na něj. Jeho přidaná hodnota je také například v tom, že má mimo jiné pedagogické vzdělání, školí nové trenéry při studování licencí a obecně rozumí koučinku. Když od nás dostával nabídku, tak byl zrovna tak trochu na profesním rozcestí a jsem rád, že ho oslovila možnost dlouhodobě pracovat u mládežnických reprezentací," říká Beránek na adresu Aleše Křečka.

Složení realizačních týmů mládežnických reprezentací

Reprezentace U20 (Kompletní realizační tým ZDE)

  • Aleš Křeček (hlavní trenér), Pavel Šustr a Petr Papoušek (asistenti trenéra)

Reprezentace U19 (Kompletní realizační tým ZDE)

  • Radek Bejbl (hlavní trenér), Roman Kučera a Tomáš Kulvajt (asistenti trenéra)

Reprezentace U18 (Kompletní realizační tým ZDE)

  • David Holoubek (hlavní trenér), Tomáš Janotka (asistent trenéra)

Reprezentace U17 (Kompletní realizační tým ZDE)

  • Petr Havlíček (hlavní trenér), Tomáš Polách a David Střihavka (asistenti trenéra)

Reprezentace U16 (Kompletní realizační tým ZDE)

  • Jiří Žilák (hlavní trenér), Jan Krajčovič a Filip Toncar (asistenti trenéra)

Reprezentace U15 (Kompletní realizační tým ZDE)

  • Karel Havlíček (hlavní trenér), Josef Vlček a Robert Blaško (asistenti trenéra)

Na pozicích hlavních trenérů tak budou vesměs známé tváře z minulých let, novinka je ale ta, že každý realizační tým bude složen z více asistentů.

„Důležitou novou prioritou pro nás je to, aby vždy u každého týmu byl jeden asistent z Čech a jeden z Moravy. A samozřejmě chceme, aby to byli trenéři, kteří fungují i ve stejných věkových kategoriích na klubové úrovni," doplňuje Miroslav Beránek.

Následující dny budou pro reprezentační výběry hektické. Vedle A-týmu a U21 se totiž v reprezentačním okně představí i mládežnické týmy U20, U19, U18 a U17.

„Pro mne jako pro šéftrenéra je trochu škoda, že nyní v září je ten reprezentační termín hodně nabitý. Rád bych viděl v akci všechny týmy, ale to se mi bohužel nepodaří. Proto jsme si určili priority a je to tak, že s U21 bude během baráže Zdeněk Psotka a já budu s U19 ve Švýcarsku a poté v říjnu s U17 na Maltě. Je jasné, že v tomto období budou nejdůležitější týmy, které hrají kvalifikace o evropské šampionáty," uvědomuje si Miroslav Beránek.

Ty nejdůležitější zápasy v následujícím období odehrají týmy U21 a také U19, které budou bojovat o postup na EURO. „Chceme být úspěšní. To znamená, že cílem bude postoupit z baráže přes Island s U21. Chceme také nyní zvládnout první fázi kvalifikace U19 ve Švýcarsku a poté v říjnu U17 na Maltě. Takto chceme pokračovat krok za krokem, protože když budou úspěšné mládežnické reprezentace, bude se v budoucnu dařit i A-týmu reprezentace," dodává Beránek.