16. 11. 2021

Chytrý: Jsme rádi, že jsme uzavřeli kvalifikaci vítězstvím

Poslední utkání kvalifikace o mistrovství světa, zároveň také poslední utkání v tomto kalendářním roce. Celkově sedmnáctý zápas v roce 2021 český národní tým vyhrál nad Estonskem 2:0. Jak utkání i kvalifikaci hodnotil asistent trenéra Jiří Chytrý? 

„Všichni hráči utkání odpracovali, nebylo to jednoduché utkání, ale všichni odevzdali maximum. Některé situace jsme mohli řešit lépe, ale jsme rádi za vítězství,“ uvedl Jiří Chytrý po utkání a následně odpovídal na dotazy v rámci pozápasové tiskové konference. 

Ceníte si více výhry nebo vás spíše mrzí to, že to nestačilo na druhé místo?

Rozdělil bych to. Jsme rádi, že jsme kvalifikaci uzavřeli vítězstvím. Nepovedla se nám pasáž, kdy jsme prohráli v Belgii a neporazili doma Wales. Pak už jsme museli spoléhat na souhru okolností. V konečném důsledku to na druhé místo nestačilo a musíme to přijmout.

Jak celkově hodnotíte kvalifikaci?

Nemyslím si, že by kvalifikace byla neúspěšná. Nepovedlo se nám porazit první dva týmy, to se nám třeba podařilo na Euru, v kvalifikaci ne. Cílem bylo barážové umístění, což se nám podařilo i díky výkonům v Lize národů a bereme to jako splněný cíl.

Ze zápasu musel odstoupit brzy Pešek, proč?

Kubu jsme museli vystřídat kvůli svalovým problémům, terén byl náročný a dělal hráčům problémy. Kuba nemohl pokračovat ve hře a jen by se to zhoršilo.

Co říkáte na výkony Jana Sýkory po jeho návratu do reprezentace?

Honza potvrdil, že mu prospěl návrat do Plzně a že je v dobré formě. Jsme rádi, že si to přenesl i do reprezentace a prosadil se také střelecky.

Tomáš Souček nenastoupil z jakého důvodu?

Měli jsme dvě pracovní varianty. Byla tam přímá úměra v tom, jaké šance bychom měli uhrát druhé místo. Tím, jak se ta šance zmenšovala, tak jsme s ohledem na všechny okolnosti dali přednost tomu, že hrát nebude a neriskovali jsme to, že by nebyl k dispozici pro baráž kvůli žlutým kartám.

Co by se dalo nejvíce zlepšit pro další období?

Je potřeba vnímat, v jakém složení jsme odehráli EURO a kolik změn jsme museli udělat v dalších měsících, tak to nebylo úplně vyladěné. Cítili jsme, že mužstvo nebylo v takové pohodě a nemělo takový drive, jako před tím. Snažili jsme se z toho dostat maximum. Jsme rádi, že jsme si zajistili účast v baráži. Klíčové je, aby hráči byli zdraví a hráli pravidelně, abychom mohli vyladit také reprezentační výkony.

Kdo by podle vás z potenciálních soupeřů mohl v baráži českému mužstvu sedět nejvíce?

Osobně bych preferoval, kdybychom dostali znovu Wales nebo Skotsko. Máme s nimi zkušenost, i tu pozitivní, že bychom to mohli zvládnout. Navíc o nich máme informace, takže příprava by byla snazší. Kluci si na to sáhli a přesvědčili se v těch zápasech, že na to mají. Mohlo by to hrát psychologickou roli a pomoci.

Je komplikací či nevýhodou, že baráž bude hrát český tým na hřišti soupeře?

Třeba na Euru jsme hráli s domácím Skotskem a zvládli jsme to. Spíš než o venkovním nebo domácím prostředí to bude o soupeři, kterého dostaneme. To bude z hlediska šancí důležitější.

Stihli jste konzultovat zápas s trenérem Šilhavým?

Jako v minulých utkáních jsme měli spojení, takže kdykoliv potřeboval trenér, nebo my, něco konzultovat, tak jsme toho využili. Varianty střídání jsme měli připravené, ale konzultovali jsme to spolu. Byl s námi a měli jsme všichni možnost do toho vstoupit.