Co jsou reprezentační Future týmy?
Future týmy jsou jedním z prostředků vytvořených pro maximalizaci potenciálu talentovaných hráčů u národů, které svojí velikostí nemohou přijmout přirozené plýtvání talentu. Jejich principem je spojit a konfrontovat na mezinárodní úrovni hráče v kategoriích U15 až U17, kteří jsou opožděni v biologickém zrání organismu a tím jsou dočasně znevýhodněni oproti svým vrstevníkům v aspektech výkonnosti, ve kterých hrají roli zejména rychlost a síla.
Kteří hráči nastupují ve Future týmech?
Do Future týmů patří všichni hráči, kteří se vyvíjejí opožděně oproti svým vrstevníkům, a i přes tento prozatímní limit vykazují značný fotbalový potenciál, jež jim umožňuje prosazení se ve své věkové kategorii na nejlepší úrovni. Nápad na vytvoření Future týmů pochází z Belgie, která iniciativu prosazuje spolu s Českou republikou, Dánskem, Švédskem a Švýcarskem.
Podle čeho jsou hráči do Future týmů vybíráni?
Pomocným vodítkem při identifikaci hráčů pro Future týmů v jednotlivých kategoriích by měl být viditelný rozdíl tělesné konstituce hráče oproti hráčům ve stejné věkové kategorii. Hráč nemusí být nutně nejmenším z týmu, je spíš subtilní postavy, zaostává v osvalení i rozvoji ostatních druhotných pohlavních znaků, jako jsou například růst ochlupení a vousů či změna hlasu. Tito hráči stále vykazují dětské rysy tváře.
Datum narození hráče může být dalším indikátorem pro potenciální výběr do Future týmu. Hráči narození ve třetí a poslední čtvrtině kalendářního roku jsou přirozeně znevýhodnění chronologickým věkem oproti hráčům narozeným v prvních dvou čtvrtinách. Neplatí ale, že hráč narozený v první čtvrtině kalendářního roku nemůže být pozdě dozrávající, a naopak že hráč narozený v závěrečné čtvrtině kalendářního roku nemůže být biologicky akcelerovaný.
Co je cílem Future týmů?
V období puberty končí s fotbalem nejvyšší počet hráčů, protože ztrácejí motivaci, stěhují se na internáty a podobně. V České republice se od fotbalu mezi 15. a 16. rokem věku odklání až 50 % hráčů. Cílem Future týmů je udržet hráče u fotbalu a dát jim šanci dostat se do reprezentačních kategorií, protože v tuto chvíli se do reprezentací přes akcelerované hráče nedostanou. Reprezentační utkání Future týmů se hrají proto, aby byly veškeré parametry souměřitelné. Aby hráči nekončili, vyzkoušeli si působení na mezinárodní scéně a poměřili si svou výkonnost a měli motivaci pracovat dál.
Jak se dá takto pracovat mimo reprezentaci, například u hráčů z vesnických klubů?
Fotbalová asociace České republiky hledá cesty i v tuzemsku přes okresní a krajské Grassroots trenéry mládeže, kteří by se starali například o hráče z internátů, jimž absencí pravidelného tréninku klesá motivace ve fotbale pokračovat. Možností jsou například školní soutěže v dorosteneckém věku, kdy mají hráčům absenci na tréninku uprostřed týdne nahrazovat zápasy.