8. 4. 2022

David Holoubek: Porazit Francii bylo skvělé, škoda prohry s Bosnou

Reprezentační tým do devatenácti let sahal v průběhu březnové kvalifikace po postupu na mistrovství Evropy, které se hraje v létě na Slovensku. 

Tým Davida Holoubka dokázal porazit velmi silnou Francii, avšak kvůli smolné prohře s Bosnou a Hercegovinou mu účast na turnaji těsně unikla.

Konec března se nesl ve znamení kvalifikačních bojů o mistrovství Evropy. Nejinak tomu bylo i v kategorii hráčů do devatenácti let. Tým trenéra Davida Holoubka odcestoval do Francie, kde se v rámci elitní fáze kvalifikace utkal postupně s Bosnou a Hercegovinou, Francií a Švédskem.

„Kdyby mi někdo před kvalifikací řekl, že porazíme Francii i Švédsko a budeme mít šest bodů, tak bych byl určitě šťastný. Bohužel vývoj skupiny byl takový, že po prohře s Bosnou ani tento bodový zisk na postup nestačil, takže jsme byli pochopitelně všichni smutní. Na druhou stranu náš tým ukázal velkou sílu a potenciál,“ hodnotil trenér David Holoubek vystoupení svých svěřenců na turnaji.

Čeští mladíci zahájili turnaj nečekanou porážkou s Bosnou a Hercegovinou (0:1) a do dalšího zápasu s Francií tak museli jít s cílem bezpodmínečně vyhrát.

„Po prohře s Bosnou jsme věděli, že pokud chceme pomýšlet na postup, musíme domácí Francii porazit. O síle soupeře se ani nemusíme bavit, Francie by dokázala podobně silných výběrů do devatenácti let sestavit hned několik a vždy by tam byli hráči, kteří nastupují pravidelně v první nebo druhé lize,“ pokračoval dále David Holoubek.

„Zápas jsme zvládli velmi dobře takticky a týmově. Při našem povedeném výkonu navíc vynikly i individuality, které v týmu máme. Z mého pohledu to bylo skvělé utkání,“ pochvaloval si Holoubek výkon týmu, který díky gólu Patrika Vydry vyhrál nad Francií 1:0.

V závěrečném zápase kvalifikace pak mladí Češi zdolali Švédsko (3:1). Ani tento výsledek ale v hodně vyrovnané skupině na postup nestačil. Hned tři týmy totiž uhrály šest bodů a díky skóre byli nakonec nejšťastnější domácí Francouzi, kteří skupinu vyhráli a postoupili na evropský šampionát.

„Boj o mistrovství Evropy je v kategorii hráčů do devatenácti let neúprosný. Místo na finálovém turnaji si může vybojovat jen sedm týmů, ten osmý je vždy pořádající země. Na mistrovství postupují jen vítězové skupin a k tomu je potřeba mít i kousek štěstí,“ podotkl trenér národního týmu do devatenácti let.

Současný tým U19 tak své působení v této kategorii ukončil a aktuálně se bude připravovat jako tým kategorie U20. „Potenciál v hráčích vidím velký. Důležité ale je, aby kluci pravidelně hráli ve svých klubech. Je potřeba, aby byli opakovaně v základních sestavách a stali se důležitými články týmů, ve kterých hrají. Nebude to pro ně snadné, ale když to budou zvládat, tak tady máme další skvělou generaci hráčů,“ uzavřel David Holoubek.