15. 11. 2018

Debata, autogramiáda, selfie... zástupci U19 zpestřili den zlínským školákům

Jaké máte rituály? Co děláte ve volném čase mimo fotbal? Jak jste se učili? A jaké je to být součástí Manchesteru United? Část reprezentačního týmu do 19 let dnes dopoledne ve Zlíně měla nevšední program. 

Trenéři Jan Suchopárek s Michalem Horňákem, patron týmu Jan Koller a brankář Matěj Kovář vyrazili den po úvodní výhře kvalifikace MS s Lucemburskem do místní 5. základní školy Komenského, v níž vyrůstají také mladí fotbalisté.

Nejprve asi hodinová debata s dětmi i jejich učiteli a pak nespočet rozdaných autogramů i společných fotografií. Tak vypadalo setkání reprezentantů se školáky, kteří by rádi kráčeli třeba ve stopách někdejšího skvělého obránce Zdeňka Grygery - také zdejšího absolventa.

Trenéři Suchopárek s Horňákem dětem líčili, jaké bylo nastoupit ve Wembley před anglickou královnou ve finále mistrovství Evropy 1996 proti Německu. „Jsou to chvíle, kdy ve vás jsou ty největší emoce a máte po celém těle husí kůži. Nepopsatelné chvíle. Právě kvůli takovým fotbal děláte. Musíte ten sport milovat a obětovat se mu, pak přijdou výsledky. Ale k tomu nezapomeňte makat i ve škole,“ vzkázal malým školákům Suchopárek.

 

Koller zase s úsměvem před dětmi zavzpomínal, jak ještě při angažmá v Borussii Dortmund ve velkém šlágru proti Bayernu Mnichov na posledních 20 minut zaskočil v brance místo vyloučeného spoluhráče-gólaman a dokonce na hřišti giganta neinkasoval. „A dokonce jsem v tom zápase ještě před mým nástupem do brány dokázal skórovat,“ smál se Koller, s 55 vstřelenými góly nejlepší střelec české reprezentace.

Školáci zase na brankáři Kovářovi vyzvídali, jaké je hájit barvy Manchesteru United, kam osmnáctiletý talent zamířil před necelým rokem. „Splněný sen. Ve fotbale je potřeba dělat všechno naplno. Nejde o to, že si najednou začnete přidávat kvůli tomu, že s vámi teď mluvíme. Musí to vyjít z vás samotných, musíte především chtít sami,“ pověděl Kovář, odchovanec nedalekého 1. FC Slovácko.

„Moc si vaší návštěvy vážíme a děkujeme za ni. Jste k nám kdykoliv znovu zváni a budeme držet palce ve zbytku kvalifikace,“ loučil se s reprezentačními vyslanci ředitel školy Milan Alex.