12. 7. 2019

Devatenáctka je v Arménii, EURO se blíží

Na reprezentační výběr do 19 let už začíná dýchat atmosféra mistrovství Evropy v Arménii, kam tým trenéra Jana Suchopárka doputoval v pátek ve dvě hodiny ráno místního času. Desetihodinový přesun z Prahy vykoupený tím, že většinu hráčů čeká dosavadní vrchol kariéry.

Tedy setkání osmi nejlepších týmů starého kontinentu, které pro českou družinu vypukne pondělní bitvou s favorizovanou Francií. Do té doby mají čeští mladíci dost času, aby setřásli únavu z dlouhé čtvrteční cesty a vyrovnali se třeba s dvouhodinovým časovým posunem.

 

„Jakmile jsme dorazili do Jerevanu, apelovali jsme na hráče, aby se už naplno koncentrovali na to, co je čeká. Nechceme podcenit žádnou maličkost ani v mimozápasovém programu. V Arménii jsou navíc specifické klimatické podmínky a chystáme se na velká vedra. A upozorňujeme je třeba na dodržování pitného režimu, což začíná tím, aby pili jenom balenou vodu a obecně, co možná nejvíc šetřili silami. Jde také o dobré stravování a využívání různých suplementů, abychom byli maximálně připraveni,“ nastínil kouč Suchopárek.

Češi zamířili do Jerevanu z Prahy s mezipřistáním v Kyjevě, odtud už do dějiště šampionátu cestovali i s italskou reprezentací, která ve skupině A vyzve domácí soubor, Portugalsko a Španělsko. Český kapitán David Heidenreich z Atalanty Bergamo se tak na letišti srdečně zdravil a klábosil se svým týmovým kolegou a brankářem Marcem Carnesecchim.

A také hned po přistání na Čechy i Italy na jerevanském letišti vítaly reklamní poutače odkazující na blížící se start malého Eura. To samé pak v hotelu Raddison, v němž česká výprava sídlí společně se svými soupeři z Francie, Norska a Irska.

„Atmosféra turnaje na nás docela dýchla, je pěkné to sledovat okamžitě po příletu. Teď se dáme do kupy po cestě a okamžitě se začínáme soustředit na to, co nás čeká. Jsou před námi velké výzvy, Euro je nejvíc, co můžeme v této kategorii dosáhnout a uděláme všechno, abychom se domů do České republiky vraceli co možná nejpozději,“ usmíval se stoper Lukáš Hušek z Leicesteru City, který ve čtvrtek na instagramovém profilu české reprezentace nabídl pohled do zákulisí českého týmu při přesunu do Jerevanu.

Češi rozbili svůj stan v hotelu, kde už dříve při svých kvalifikačních výjezdech pobývala česká seniorská reprezentace i jednadvacítka. Z hotelové terasy lze dohlédnout na bájnou horu Ararat, momentálně lehce ukrytou v tolik typickém letním oparu.

V pátek dopoledne už stihli krátkou procházku kolem svého dočasného bydliště a i při krátkém pobytu venku na vlastní kůži okusili místní výheň. V 18:30 místního času si poprvé zatrénují v dějišti mistrovství. Ještě před úvodním tréninkem je čeká setkání s rozhodčími kvůli novinkám v pravidlech.