17. 7. 2019

Devatenáctka před pokračováním Eura: Hlavu vzhůru!

Zapomeňte na úvodní nezdar s Francií a hleďte směrem k nejbližším dnům. Takový je hlavní vzkaz trenérů reprezentace do 19 let směrem ke svým hráčům, kteří stojí před klíčovými bitvami na mistrovství světa v Arménii. Už čtvrteční zápas s Norskem (16:45 web ČT, od 17:30 také na ČT SPORT) může sehrát zásadní roli při spřádání postupových snů.

„Hlavu vzhůru,“ opakoval kouč Jan Suchopárek několikrát už během úterního pozápasového tréninku a společně s asistentem Michalem Horňákem se snažili pozvednout bojovou morálku v týmu. Třeba tím, že se zapojili do tradičního baga a soutěžili se svými svěřenci třeba o přání k obědu. A po něm celý tým vyrazil na procházku Jerevanem kvůli rozbití „hotelového“ stereotypu.

„Nálada bezprostředně po prohře s Francií nebyla dobrá, což je po výsledku 0:3 přirozené. Ale zápas jsme si rozebrali a už myslíme jen na to, co nás čeká. Zápas s Norskem je samozřejmě velmi důležitý a může být stěžejní,“ řekl Suchopárek.

Čeští mladíci po prvním hracím dnu uzavírají tabulku základní skupiny B, ale také věří v rychlou změnu nastalé situace. Jako motiv jim slouží třeba události z března: ve druhém kvalifikačním kole byli po úvodním nezdaru s Anglií na odpis, ale dalšími výhrami proti Dánsku a Řecku situaci kompletně otočili ve svůj prospěch a nakonec slavili senzační postup na malé Euro.

„Myslíme na to, teď se to může klidně zopakovat. Navíc ze skupiny postupují dva týmy. Zápas s Francií jsme hodili za hlavu, soustředíme se jen na Norsko a to, abychom urvali tři body. Za jakoukoliv cenu,“ poznamenal záložník David Macháček, jeden z nejzkušenějších hráčů týmu.

„Devatenáctka“ už dopředu tuší, o co v nejbližším duelu s Norskem půjde. Oba týmy se popasovali už loni ještě v kategorii U18 a těsné souboje skončily v přípravných zápasech nejprve vydřenou českou výhrou 1:0 a následně remízou 1:1.

„Norsko? Velmi nepříjemný soupeř pro každého. Organizovaní v atypickém rozestavení 3-5-2, běhaví, velmi zarputilí a obětaví. Už jsme si vyzkoušeli, že to s nimi je boj. I tady může jediný gól rozhodovat. Je ale nezbytné, abychom se zlepšili oproti prvnímu utkání. Musíme být víc dominantní a víc držet míč. A ne tak, jako tomu bylo proti Francii,“ nabádal Suchopárek.

Také Macháček, který si loni proti Norsku zahrál, tuší, kudy může vést cesta k úspěchu. „Je třeba lépe kombinovat a otáčet hru. Oni hrají typickým severským stylem, nijak si věci nekomplikují a pomáhají si dlouhým nákopem na vysoké útočníky, kde dokážou dobrat míče. Nesmíme se jejich stylu přizpůsobit, ale víme, že to s nimi bude boj. Můžeme se poučit z těch loňských utkání, ale teď jsme na Euru, což je o něčem jiném než přátelák,“ řekl Macháček.

„Půjdeme za vítězstvím,“ dodává odhodlaně kouč Suchopárek.