12. 6. 2022

Druhá červnová prohra. Španělsko - Česko 2:0

Reprezentace zápasem ve Španělsku uzavřela červnový program Ligy národů. Svěřenci Jaroslava Šilhavého v Málaze prohráli 0:2, když o výhře domácích rozhodli Carlos Soler a Pablo Sarabia.

V základní sestavě začal mezi třemi tyčemi tentokrát Aleš Mandous. Ve stoperské trojici společně s Davidem Zimou a Jakubem Brabcem nastoupil Václav Jemelka. Na krajích zálohy od úvodní minuty začnou Václav Černý a Jakub Pešek.

Ihned od začátku utkání byli domácí hodně aktivní a v podstatě trvale v držení míče. Čeští fotbalisté poctivě a důsledně bránili, snažili se napadat a čekat na případnou chybu. První z nich přišla v jedenácté minutě, kdy se míče po dobrém napadání zmocnil Jan Kuchta, ale po jeho přiťuknutí se sice dostal k míče Pešek, ale po zasekávačce do středu hřiště střelou jen trefil blokující obránce.

Další chyba v domácí rozehrávce přišla v osmnácté minutě, kdy ztratili na středu hřiště a Václav Černý střílel levačkou, domácí brankář musel rychle na zem a míč trochu se štěstím vyrazil. Je o pár desítek vteřin později Vladimír Coufal vystihl přihrávku na svou stranu, míč předal Václavu Černému, který skvělou přihrávkou vyzval do sóla Jana Kuchta v podobném stylu, jako v zápase v Praze minulý týden, ale Kuchta tentokrát střílel tísněn obráncem z většího úhlu a brankář Simón míč chytil.

Domácí výběr se nakonec dostal do vedení díky vůbec první střele na branku ve 24. minutě, kdy Carlos Soler zužitkoval přesnou střelou zblízka přihrávku od Asensia. Soler byl ve své další šanci ve 28. minutě, kdy byl opět po rychlé zasekávačce sám před Mandousem, ale podklouzl a branku netrefil. Zároveň si při této akci během obranného zákroku zranil Michal Sadílek, kterého nahradil Alex Král.

Simón opět hodně zariskoval na začátku dvaatřicáté minuty při rozehrávce, Pešek míč vystihl, ale následně nedokázal přesně najít před brankou Kuchtu, který by zakončoval do odkryté brány. První poločas ale skončil těsným vedením domácího týmu.

Na začátku druhého poločasu se dokázal dostat do velké šance opět Jakub Pešek, jenž si zpracoval míč do běhu za zády obránce a pokusil se pohotově přehodit domácího brankáře, míč ale poslal nad branku.

Po hodině hry udělal trenér Šilhavý dvě změny, když Václava Černého a Jan Kuchtu nahradili Adam Hložek s Václavem Jurečkou. Sedmašedesátá minuta přinesla skvělý moment v podání Alexe Krále, který napřáhl z poměrně velké dálky pravačkou, a i když míč letěl kousek vedle branky, gólman Simón raději v pádu vyrazil na roh.

Španělé zvýšili vedení na rozdíl dvou branek v pětasedmdesáté minutě po akci střídajících hráčů, kterou rozjel Gavi, k míči se poté dostal Ferran Torres, jenž našel z pravé strany přesně nabíhajícího Pabla Sarabia, jenž míč doklepl do odkryté branky jen tři minuty poté, co přišel na hřiště místo Asensia.

A tímto výsledkem utkání také skončilo, což znamená, že české mužstvo získalo ze čtyř zápasů v červnu čtyři body za výhru nad Švýcarskem a domácí remízu se Španělskem.

Skupina A2 bude pokračovat posledními dvěma zápasy v září tohoto roku, kdy čeští fotbalisté nejprve hostí Portugalsko, následně budou hrát ve Švýcarsku. To získalo v neděli večer první body, když porazilo Portugalsko 1:0.

Liga národů - skupina A2

Španělsko - Česko 2:0 (1:0)

Branky: 24. Soler, 75. Sarabia. ŽK: Carvajal. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongu (vš. Turecko)

Španělsko: Unai Simón - Carvajal, Eric García, Inigo Martínez, Alonso (78. Alba) - Soler (59. Gavi), Rodri, Koke (79. Busquets) - Asensio (72. Sarabia), Morata (59. Torres), Olmo.

Česko: Mandous - Zima, Brabec, Jemelka - Coufal, Sadílek (30. Král), Souček, Zelený (79. Kalvach) - Černý (59. Hložek), Kuchta (60. Jurečka), Pešek (79. Tecl).