5. 2. 2023

Dušan Uhrin slaví 80. narozeniny

Čtrnáct týmů v osmi zemích trénoval během své bohaté fotbalové kariéry Dušan Uhrin, jeho největší úspěch je ale spojen s českou reprezentací, se kterou v roce 1996 získal stříbrné medaile na mistrovství Evropy. V neděli 5. února 2023 slaví své 80. narozeniny. 

V Uhrinově trenérském životopisu se vyjímají i dva mistrovské tituly se Spartou Praha, s níž navíc dokázal postoupit do semifinálové skupiny Ligy mistrů i do čtvrtfinále PVP, a jeden s Dinamem Tbilisi. Na kontě má též triumf v asijském Poháru vítězů pohárů či vítězství v národních pohárech v Alžírsku, na Kypru, v Československu a v SAE.

Na Euru 1996 v Anglii Češi překvapili už postupem ze skupiny s Německem, Itálií a Ruskem. Nakonec tým v čele s Karlem Poborským, Pavlem Nedvědem či Patrikem Bergerem došel přes Portugalsko a Francii až do finále, kde v prodloužení smolně podlehl Němcům. Během své trenérské kariéry se stal pětkrát vítězem ankety Trenér roku. 

V roce 1997 na prestižním Poháru FIFA skončili Češi třetí, avšak mezitím nezvládli kvalifikaci MS 1998 ve Francii a Uhrin se po téměř pěti letech rozhodl skončit. S reprezentací se rozloučil v prosinci 1997 s bilancí 27 výher, deseti remíz a 11 porážek.

"Poprvé jsem chtěl se vším praštit, když jsme v červnu 1995 prohráli v Lucembursku. Po stříbru v Anglii jsem si říkal, že v nejlepším přestat, ale nelituju toho, že jsem zůstal. K povolání trenéra patří i to, že dostává kopance," řekl tehdy.

Rodák ze slovenské Nové Vsi nad Žitavou se v mládí kromě fotbalu věnoval i hokeji, basketbalu či atletice. Od 16 let se usadil v Praze, kde jako hrající kouč Admiry začal s trénováním. V nejvyšší domácí soutěži debutoval na lavičce Hradce Králové, později vedl i Spartu, Cheb, Bohemians a Teplice.

Prosadil se též v zahraničí, působil na Kypru, v Alžírsku, SAE, Izraeli, Švédsku, Gruzii a naposledy krátce na Slovensku ve Slovanu Bratislava, mezitím trénoval rovněž národní tým Kuvajtu. V létě 2009 byl po odvolání Petra Rady horkým kandidátem na uvolněné místo na lavičce reprezentačního áčka, nakonec dostal přednost František Straka.

"Po úspěchu se Spartou v nultém ročníku Ligy mistrů, na ME 1996 a na Poháru FIFA 1997 jsem měl nabídky z Anglie či se rýsovaly možnosti trénovat řecký a švýcarský národní tým. Já se místo toho rozhodl pro exotiku, což dnes vidím jako chybu," litoval držitel Ceny Václava Jíry za rozvoj českého fotbalu.

Za celou Fotbalovou asociaci České republiky a národní tým přejeme hodně zdraví do dalších let.