26. 4. 2022

FAČR začne používat zkrácené pojmenování státu Česko

Fotbalová asociace České republiky začne využívat zkrácené pojmenování státu Česko. Až doposud využívala oficiální název Česká republika. V rámci akce Hrdí lvi při příležitosti představení nové vizuální identity reprezentace to oznámil předseda asociace Petr Fousek.

FAČR se tak připojila k dalším sportovním svazům jako basketbal nebo hokej, které ke stejnému kroku přistoupily už před časem.

„Kde to půjde, budeme upřednostňovat název Česko v mateřském jazyce. V budoucnu se to bude týkat třeba i dresů reprezentace, jak je běžné u jiných týmů. Anglický nebo jiný cizojazyčný ekvivalent budeme využívat jen ve vhodných případech. Rozhodnutí vedení asociace bylo v tomto ohledu jednomyslné,“ vysvětlil předseda FAČR Petr Fousek.

Už v roce 2016 uzavřela FAČR s Ministerstvem zahraničních věcí ČR memorandum o podpoře jednoslovného názvu Česko. To je jazykově rovnoprávné označení jako Česká republika, a jde o spisovný a názvotvorně správný název. Označuje prostor Čech, Moravy a Slezska, tedy stejně jako Česká republika. Delší označení se používá především v diplomacii a při jiných oficiálních příležitostech.

 

Většina zemí využívá ve sportu včetně fotbalu zkrácený název země (Slovensko, Španělsko, Německo atd.). Víceslovného oficiálního názvu se naopak drží drtivá menšina států.

„Půjde o postupnou změnu a FAČR tímto krokem nevzniknou žádné náklady. V první řadě začneme zkrácený název využívat ve veřejné komunikaci, třeba na sociálních sítích nebo na billboardech. Další oblasti budeme přidávat postupně. Například na dresech se tato změna projeví později, protože mládežnické reprezentace budou ještě několik let využívat stávající dresy s nápisem Czech Republic,“ upřesnil Petr Fousek.

Název Česko je dnes už naprosto obvyklý i v médiích a je zažitý také v mezilidské komunikaci. Běžně se prosazují i cizojazyčné ekvivalenty (v angličtině Czechia, ve francouzštině Tchéquie, v němčině Tschechien, ve španělštině Chequia), které však FAČR aktuálně například na dresech využívat neplánuje.

Veškeré informace k nové vizuální identitě najdou fanoušci na speciálním webu www.hrdilvi.cz

 

Hrdí lvi! Česká fotbalová reprezentace představila novou vizuální identitu