7. 4. 2018

Fotbalistky prohrály v Německu 0:4 a účast na MS se jim vzdálila

Překvapení na úkor velkého favorita se nekonalo a senzace byla daleko. Ženský reprezentační tým podlehl v utkání kvalifikace MS v Německu 0:4 a utrpěl druhou prohru v 5. kvalifikační skupině. V Halle se zaskvěla především domácí útočnice Lea Schüllerová, která oslnila všemi čtyřmi vstřelenými brankami. 

Češky jsou po pěti zápasech v kvalifikaci třetí se sedmi body a po dnešním nezdaru se jejich postupové šance ztenčily.

„Musíme si na rovinu říct, že německý fotbal je někde jinde. Ale neřekl bych, že jsme sehráli vyloženě špatný zápas. Výborný soupeř zkrátka trestal každou naši chybu, což jsme my naopak nedokázali. Ale holky si zase dokázali, že i s takovým týmem můžou hrát během utkání vyrovnanou partii. Odhodlání a nasazení byly z naší strany dobré, na tom můžeme stavět dál,“ prohlásil kouč Karel Rada.


„Daly jsme do toho všechno, škoda, že nedotáhneme některé dobře rozehrané akce do konce. Ale makaly jsme, na holky jsem pyšná. Musíme se z toho poučit. Zase jsme poznaly, jakou mají Němky sílu,“ prohlásila kapitánka Lucie Voňková.

V prvním vzájemném utkání v Ústí nad Labem Radův tým olympijským šampionkám z Německa vzdoroval až do úplného závěru, kdy podlehl smolným vlastním gólem, dnes ztrácel už od 5. minuty: nedůraz ve středu české obrany poprvé využila Schüllerová a uklidnila německý soubor, který před dnešním zápasem převzal nový kouč Horst Hrubesch.

Hostující tým rázem musel měnit taktické plány, Svitková na druhé straně naopak neuspěla. „Ten gól Německo nastartoval, byl to rozhodující moment. V prvním zápase v Ústí jsme naopak dlouho vydržely bez inkasované branky, dnes se jím Němky uklidnily. Dobře si to dávaly, byla to jízda. My měly roztažené hřiště a ony si dobře dokázaly vyhovět,“ uvedla záložnice Kateřina Svitková.

Češky v Halle nepropadly a v mnoha pasážích dokázaly dvojnásobným světovým šampionkám vzdorovat i díky velkému důrazu. V klíčových momentech však v obou pokutových územích zaostaly. Před druhým inkasovaným gólem domácí využily lacinou ztrátu soupeře ve středu pole.

A český výběr naopak po změně stran hodně litoval, když Svitková v akrobatické pozici namířila do břevna a dorážející Szewieczková zblízka mířila vysoko nad. „Takové věci mrzí, mohli jsme se částečně vrátit do zápasu. To je velká škoda. Každá naše nedůslednost byla naopak potrestána,“ uvedl Rada.

Po poločase pokračovala střelecká show Schüllerové, která do dnešního dne v reprezentaci skórovala jen jedinkrát: v 68. minutě hlavičkou uspěla proti brankářce Barboře Votíkové potřetí a dokonala hattrick. Životní výkon vyšperkovala deset minut před koncem dorážkou do opuštěné brány. Český tým tak byl daleko od toho, aby v pátém vzájemném utkání s Německem bodově poprvé bodově zabral.

A další vyhlídky v kvalifikační skupině? „Zůstává to otevřené, musíme doufat v nějakou ztrátu Islandu,“ přemítala Voňková a připomněla, že také z druhého místa za jistých okolností vede cesta alespoň do baráže.

Kvalifikační utkání o postup na MS fotbalistek 2019 - 5. skupina:

Německo - ČR 4:0 (2:0)

Branky: 5., 31., 68. a 79. Schüllerová.

Sestava ČR: Votíková - Chlastáková, Bertholdová, J. Sedláčková, Vyštejnová - Bartoňová (87. Ringelová), Krejčiříková, Svitková, Cahynová, Szewieczková (74. Nepokojová) - Voňková. Trenér: K. Rada.

   

Tabulka:

1.            Německo            5             4             0             1             24:3        12          

2.            Island                   4              3             1             0             14:3       10          

3.            Česko                   5              2             1             2             13:6       7             

4.            Slovinsko              4             1             0             3             5:12        3            

5.            Faerské ostrovy   4             0             0             4             0:32        0