1. 5. 2017

"Future" týmy mají budoucnost i v ČR

Jen krátkou dobu fungují ve schématu mládežnických reprezentací v ČR takzvané "Future" týmy. Výběry hráčů, kteří mají předpoklady pro to stát se reprezentanty, ale vzhledem k biologickému vývoji zároveň uričtý růstový handicap. V Praze a okolí proběhl Future turnaj za podpory hl. města Prahy a v sídle Fotbalové asociace (FAČR) také seminář na toto téma za účasti odborníků zúčastněných zemí. 

Společně s pořadatelskou zemí se semináře zúčastnily přední týmy v práci s mládeží v těchto kategoriích - Belgie, Švédsko a Dánsko. Diskutovalo se o formách výběru hráčů pro kategorii Future a práci s nimi. Pro české zástupce je to stále poměrně nové téma, se kterým se FAČR a jeho trenéři učí pracovat. Proto byl přibližně 4-hodinový seminář, kterého se účastnily i přibližně dvě desítky trenérů z klubů a Regionálních fotbalových akademií (RFA). "Ukazuje se, že máme hráče, kteří mají talent, ale potřebují čas, aby se mohli biologicky rozvinout. My jsme s tím neuměli úplmě pracovat a to se teď učíme," vysvětluje Sportovně-technický ředitel FAČR Michal Prokeš. 

 

"Vybíráme to s úmyslem, abychom tam měli hráče s potenciálem. V budoucnu se ukáže, jestli jejich kariéra dožene kalendářní věk a zařadí se do národního týmu své kategorie," doplňuje trenér kategorie U16 Václav Černý.