21. 6. 2020

Gól! Ale znamená bronz? EURO 1980 zakončily zmatené penalty

Čtyři roky po zlatém mistrovství Evropy 1976 vyrazili českoslovenští fotbalisté obhajovat titul na šampionát do Itálie. Na turnaji, který se poprvé hrál skupinově s osmi účastníky, nakonec získali bronz. 

Od zápasu o třetí místo proti domácímu výběru uběhlo v neděli 21. června přesně čtyřicet let.

„Byl to dobrý tým, ve kterém byla pěkná atmosféra, ale asi už nebyl tak nabitý odhodláním jako čtyři roky předtím,“ před časem vzpomínal Antonín Panenka v České televizi.

Československá reprezentace pod vedením Jozefa Vengloše postoupila z kvalifikační skupiny přes Francii, Švédsko a Lucembursko. Mimochodem, proti Francii zopakoval Antonín Panenka svůj slavný dloubák, který předvedl už ve finále 1976.

Samotný turnaj začal porážkou 0:1 s Německem, ale postup ze druhého místa zařídily výhra 3:1 nad Řeckem a remíza 1:1 s Nizozemskem.

„Na zápasy ve skupině chodilo pár tisíc lidí… Návštěvy se zvedly až potom v bojích o medaile,“ popisoval Miroslav Gajdůšek pro iDNES.cz.

A pak už bez vyřazovací části následoval rovnou souboj o třetí místo. Proti domácí Itálii! V základní hrací době skončil zápas 1:1 a rozhodovaly až penalty. První pětice střelců byla stejná jako Bělehradě: Masný, Nehoda, Ondruš, Jurkemik, Panenka. A pak se trefili i Gögh, Gajdúšek a Kozák.

Rozhodovala až devátá série.

„Collovati je devátým hráčem, který si staví míč na značku pokutového kopu,“ zněl komentář v Československé televizi. „Netolička! Škoda! To byl gól… Moment! Počkejte! Počkejte! Linemayr cosi ukazuje. Netolička míč chytil, ale vyletěl mu. Chytil ho sice za čárou, ale… Linemayr ukazuje, že se kope dál. Byl to gól. To je smůla. To je smůla. Devět osm. Škoda, že se Netolička dřív nevzpamatoval a dřív neskočil po míči. Ale možná gól platí, ještě nevíme, protože my kopnout musíme. Je to Barmoš. Jožko Barmoš. Dal gól. A v tuto chvíli je to jasné, Linemayr zákrok Netoličky považoval za regulérní a zápas končí.“

Pro upřesnění – československý brankář Jaroslav Netolička chytil střelu na brankové čáře, což tak vyhodnotil i rozhodčí. Ale mnoho lidí verdikt sudího vůbec nepochopilo a všechno zjistili až z reakce Jozefa Barmoše, když proměnil následující penaltu a začal se radovat z bronzu.

„My hráči jsme to pořádně neviděli, ale Netolička tvrdil, že to chytil na lajně. Stál tam rozhodčí a snad to viděl správně. A když Barmoš proměnil penaltu, hned se radoval. Z toho jsme poznali, že Collovati gól nedal,“ řekl Gajdúšek ve zmíněném rozhovoru pro iDNES.cz.

Československá reprezentace ve stejném roce vyhrála olympijské hry, ale na další medaili z mistrovství Evropy čekal národní tým až do roku 1996.

Československá reprezentace na EURO 1980: Dušan Kéketi, Jaroslav Netolička, Stanislav Seman, Jozef Barmoš, Karol Dobiáš, Jan Fiala, Koloman Gögh, Ladislav Jurkemik, Anton Ondruš, Rostislav Vojáček, Jan Berger, Ján Kozák, Petr Němec, Antonín Panenka, Jaroslav Pollák, Oldřich Rott, František Štambachr, Miroslav Gajdůšek, Verner Lička, Marián Masný, Zdeněk Nehoda, Ladislav Vízek. Trenér Jozef Vengloš.