20. 12. 2018

Jan Dámec: Plážový fotbal se posunul o velký kus dopředu

Začátky byly náročné, ale postupem času zažíval plážový fotbal rozkvět. Tak to vidí také předseda svazu Jan Dámec: „Za 10 let, co se pohybuji u beach fotbalu, se nám podařilo posunout tento sport o velký kus dál. Snažíme se pracovat jak na hřišti, tak mimo něj.“

Plážový fotbal je součástí FAČR, proč tomu tak je?

Plážový fotbal řídí BSWW, což je celosvětová organizace, která připravuje harmonogram celé sezóny a pořádá akce. Je součástí FIFA a pod její patronací probíhá každé 2 roky MS. A protože FAČR je součástí FIFA, pak i my patříme pod českou fotbalovou asociaci. Ve struktuře FAČR jsme pod neprofesionálním fotbalem a od počátku vše řešíme nejvíce s Otou Mestkem, pod kterého spadáme. A mohu říci, že jeho slova o tom, že rozjezd bude trvat cca 10 let jako futsal, mi zní v uších dodnes. Ale naštěstí je to nyní již 10 let a já mu musím dát za pravdu, protože nyní od posledního roku se opravdu úsilí vložené do rozvoje plážového fotbalu, podařilo zhodnotit. A za to patří všem na svazu, kteří nám pomáhali, velké díky.

Mohl byste objasnit funkci předsedy plážové kopané FAČR? V čem tkví tvoje role?

Když to zjednoduším, tak mám na starosti kompletní fungování plážového fotbalu. A to znamená opravdu vše od příprav reprezentačních a tuzemských akcí, po zajištění reprezentačních týmů, objednávek na akce, rozpočtů, organizaci turnajů a komunikaci s partnery a veřejností. Naštěstí v současné době máme tým lidí, kteří mají rádi plážový fotbal stejně jako já, a společně vše připravujeme.

Máme 3 reprezentační týmy, tuzemské soutěže a kluby s hráči, kteří se již začínají specializovat na plážový fotbal. Dále rozvíjíme mládežnické kempy, promo akce, fan zóny, příměstské tábory a připravujeme mnoho dalších aktivit. Komunikujeme skrz web, sociální sítě, kterými plážový fotbal u nás prezentujeme.

Plážová kopaná je v současné době jedním z nejrychleji rostoucích sportovních odvětví v ČR. V čem podle vašeho názoru spočívá rostoucí oblíbenost tohoto sportu?

Pokud tomu tak je, pak je to skvělé a mám z toho velkou radost. Co se ale každému musí líbit, je rychlost, góly, show a samozřejmě velmi tomu přidává i hudba, která hraje v průběhu zápasů. Když to shrnu, tak je to jedna velká party, kde si každý přijde na své. Ať již hráči, kteří makají na písku, tak diváci při různých soutěžích, hudba a samozřejmě vše probíhá za skvělého letního počasí až do večera. A co je nejlepší, tak vždy padne nějaký gól, který by si zasloužil nominaci na gól roku.

Letošní sezóna plážové kopané je minulostí. Mohl byste ji jako svazový předseda zhodnotit?

Po úspěšném období, kdy jsme měli kvalitní hráče a hráli vyrovnané zápasy s evropskou špičkou, přišla generační obměna. Naštěstí se podařilo vhodně začlenit do A týmu hráče z juniorky a nyní nám dvojzápas se Švýcarskem potvrdil, že jdeme správnou cestou. Co se týká žen, také u nich je vidět velké zlepšení a v roce 2019 nás čekají 2 významné turnaje. Plážový ženský fotbal je teprve na začátku a my jsme dokázali před 14 dny hrát vyrovnaný zápas s nejlepším týmem Evropy Švýcarskem. Nová juniorka mužů se rychle adaptovala na písek a zde vidíme velkou budoucnost, protože se hráči již začínají specializovat na plážový fotbal.

Rok 2019 je doslova nabitý událostmi a akcemi. Co od něj očekáváte?

Doufám, že radost z výsledků a mnoho nových věcí, které plánujeme. Opravdu nás čeká velká porce zápasů a bude to po všech stránkách velmi náročné. Vedle reprezentačních týmů, to jsou nové tuzemské akce a další aktivity. Mnoho akcí bude souběžných a na to bude potřeba i spousta nových lidí, kteří se k nám doufám přidají. Kalendář bude opravdu zcela zaplněn a bude to historicky nejvytíženější sezóna. Takže se máme na co těšit.

Jak široká je hráčská základna plážové kopané v ČR?

Na toto je těžké odpovědět, protože mnoho hráčů je registrovaných u fotbalu nebo futsalu, takže přímo registrovaných hráčů plážového fotbalu je málo. Poslední dobou se však daří budovat tuzemské soutěže, a i v roce 2019 by naše Superliga měla dostat nový náboj, o kterém se brzo všichni dozví. Díky tomu, že i klubové soutěže mají svoji Ligu mistrů, tak je o co hrát a není to jen o vítězství v lize. Doufáme, že základna poroste a fotbalisté i futsalisté si najdou v kalendáři místo na plážový fotbal.

Co byste řekl nebo poradil potenciálním zájemcům o plážovou kopanou? Proč by si měli vybrat právě tento sport?

Řeknu jim to, co cítím já, od té doby, co jsem plážový fotbal poznal. A je jedno, jestli se jedná o hráče, partnera či fanouška. Zkrátka je to velká zábava, skvělý sport, kde padá hodně gólů, hraje hudba, člověk se nenudí a od začátku do konce se všichni baví. Myslím si, že to, co nás čeká v roce 2019 přesvědčí mnoho partnerů, že tento sport je fakt skvělý a užijí si všechno, co po létě člověk chce.

Co byste popřál hráčům, trenérům a všem lidem, kteří se zajímají o plážovou kopanou do následujícího roku?

Ať fungujeme jako tým! I když se nedaří, tak musíme vědět, že máme vedle sebe ostatní, kteří nás podpoří. A to platí nejen na hřišti, ale i v životě. A samozřejmě nezapomenout na zdraví, to je nejdůležitější.