13. 11. 2018

Jan Koller: "Role patrona mě naplňuje"

Nejlepší střelec v historii české fotbalové reprezentace Jan Koller je už půldruhého roku patronem reprezentační devatenáctky, která v nadcházejících dnech odehraje ve Zlíně a v Kroměříži první část kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Český výběr se utká s Lucemburskem, Makedonií a Chorvatskem a Koller by rád svou přítomností pomohl mladým reprezentantům k postupu do další části kvalifikace.

Trenérská kariéra pětačtyřicetiletého bývalého útočníka neláká. "Naplňuje mě role patrona týmu a práce s mladými hráči. Zúčastňuji se tréninků, do některých věcí se aktivně zapojuji. Pomáhám i v mediální oblasti. Je to od každého trochu. Baví mě být u fotbalu a motat se okolo týmu. Jsem takový pomocník trenéra," řekl ČTK Koller na pondělním srazu devatenáctky ve Zlíně, kde ve středu začíná kvalifikace o postupu na ME U19. 

Bývalý hráč Sparty, Anderlechtu, Dortmundu či Monaka se věnuje hlavně útočníkům. "S nimi je docela problém, neboť jich moc není. Nyní se zranil Kepl, který byl naší jedničkou. Dařilo se mu dávat góly. Zůstali pouze útočníci menšího vzrůstu," uvedl Koller, který na reprezentační srazy dojíždí z Monaka, kde trvale s rodinou žije.

"Není to žádný problém. Na každý sraz se těším. Je tady dobré prostředí. Moje funkce mi vyhovuje, hodně mě také zajímá skauting a sledování hráčů," řekl autor 55 reprezentačních gólů.

 Český mládežnický fotbal není podle Kollera špatný. "Kluci na sobě chtějí pracovat. Snažíme se jim vštípit, aby jeli na sto procent. S tím, že se jim jejich úsilí vrátí. Berou si to k srdci. Pochopitelně záleží, jak se s tímto návodem poperou," uvedl Koller.

Na nadcházející kvalifikační zápasy se těší. "Půldruhého roku jsme se připravovali na tento moment. Uvidíme, jak se klukům bude dařit. V týmu je řada šikovných hráčů. Chceme postoupit. I když bude těžké se dostat ve druhém kole v jarní fázi kvalifikace mezi sedm nejlepších týmů z Evropy," prohlásil patron týmu kouče Jana Suchopárka.

Koller pozorně sleduje i reprezentační áčko, na které čeká nyní v Lize národů odveta se Slovenskem. "Po změně celého realizačního týmu se nám trochu nečekaně podařilo vyhrát na Slovensku. Favorité jsme rozhodně nebyli. Tým úspěch okysličil. Mám ohlasy, že se zlepšila atmosféra v týmu," uvedl Koller.

"Postup v Lize národů už je pryč. Ale nyní přijde kvalifikace na mistrovství Evropy. K ní bude úsilí týmu směřovat," řekl Koller, jenž vidí po zranění Michaela Krmenčíka útočnou naději v Patriku Schickovi.

"Je dobré, že se mu konečně podařilo vstřelit gól. Hodně mu pomohlo, že se dostal v Římě do základní sestavy. Bude to mít těžké, protože konkurence v útoku v tomto týmu je velká. Každá minuta, kterou odehraje, bude dobrá," míní Koller.

Sám si občas zahraje za Smetanovu Lhotu, častěji však hraje malý fotbal. "Věnuji se také tenisu, hokeji a padelu, což je kombinace tenisu a squashe," dodal Koller.

Program českého týmu v kvalifikaci o postup na ME U19: 

  • 14. 11. ČR U19 - Lucembursko U19, 17:00 hod., Zlín
  • 17. 11. ČR U19 - Makedonie U19, 17:00 hod., Kroměříž
  • 20. 11. Chorvatsko U19 - ČR U19,U19, 17:00 hod., Zlín
  • na zápasy je vstupné zdarma

ČR U19 - příprava na kvalifikaci o postup na ME