14. 7. 2019

Jan Suchopárek: Jsme odhodlaní a připravení

Den D se přiblížil, reprezentační výběr do 19 let v pondělí vstupuje do mistrovství Evropy. Hned první bitva s Francií (19:00, ČT SPORT) dokonale prověří odolnost české družiny. Ta se v Arménii netají svým odhodláním: v konkurenci úvodního soka, Norska a Irska myslí na postup ze základní skupiny.

Češi v Jerevanu tráví třetí den, trenér Jan Suchopárek společně se svými trenérskými kolegy dopoledne absolvoval tradiční mediální aktivity na Stadionu republiky. Když procházel kolem poháru pro evropské šampiony, z pověrčivosti se mu vyhýbal. A pak při návratu za týmem na hotel se zájmem sledoval, jak hráči dopoledne zápolí při netradiční stmelovací akci: soutěže v karetní hře Prší, kostkách a také vědomostním kvízu.

„Pěkně to tady hučí,“ pochvaloval si vicemistr Evropy z roku 1996 vyhecovanou atmosféru ve dvacetičlenném týmu, který v podvečer v arménské metropoli čeká poslední předzápasový trénink.

I tímto způsobem se čeští mladíci rozptylují před očekávaným turnajem, v pondělí už půjdou žerty stranou. Začátek šampionátu a zápas s Francií bude velkým testem.

„Jsme odhodlaní a připravení. Vše je tak, jak má být. Klimatické podmínky jsou tady samozřejmě o něco složitější, ale je to stejné pro všechny. Tréninkové plochy, zázemí hotelu i stravování jsou zde výborné. Věřím, že se adaptujeme a navážeme na výkony, které nás přivedly až na mistrovství,“ přál si český lodivod.

Suchopárek před dvěma lety dovedl výběr U19 do semifinále EURA v Gruzii, teď s dalším výběrem stojí před stejnou výzvou. Zápas proti Francii pro něj má zvláštní příchuť: v zemi Galského kohouta úspěšně působil jako opora tamního Štrasburku, v němž se potkal také s Lionelem Rouxelem – současným koučem francouzské „devatenáctky“.

„Francie je favoritem naší skupiny a má velké ambice uspět na celém turnaji. Mají ve svém středu výborně technicky vybavené hráče z nejlepších tamních klubů, jsou skvělí po pohybové stránce. Musíme hrát tak, abychom jim nedali prostor. Být aktivní i po zisku míče, nezalézat. To je alfa a omega všeho. Ale musíme zahrát na hranici možností,“ zdůraznil Suchopárek.

Jako hráč i trenér absolvoval několik velkých turnajů, sám si uvědomuje důležitost vstupního utkání.

„Ale je to dvousečné. Za žádných okolností se nesmí stát, abychom byli skleslí po případném neúspěchu. A také nesmíme létat v oblecích, když přijde úspěšný výsledek. Ve druhé fázi kvalifikace v Anglii jsme domácím podlehli, další dvě výhry vše otočily a došli jsme až sem,“ rozhlédl se Suchopárek po hlavním jerevanském stadionu, kde v pondělí od 19:00 začne cesta českého výběru turnajem v Arménii.