21. 7. 2019

Jan Suchopárek po ME U19: Na tuhle partu jsem pyšný

Po dvouletém společném působení u týmu do 19 let je cesta u konce. Trenér Jan Suchopárek s realizačním týmem dovedl českou devatenáctku na EURO do Arménie, na kterém český výběr skončil v základní skupině. Bývalý reprezentant ale bude svým svěřencům dál držet palce a je hrdý, jakou partu společně vytvořili. 

„Hodnocení turnaje v mých očích je jednoznačně. Podle mě toto mužstvo hrálo na hranici svých možností, ale bohužel to znamenalo, že jsme nedali víc než jeden gól ve třech zápasech. A nebyli jsme zároveň v útočné fázi natolik přesní, abychom si vytvořili šance. A když už jsme Irsku dali gól, tak jsme si nechali dát hned druhý,“ uvedl po zápase s Irskem trenér Jan Suchopárek.

Český tým na turnaji nejprve podlehl Francii 0:3, poté remizoval s Norskem 0:0 a v posledním zápase potřeboval zvítězit, aby mohl pomýšlet na postup do semifinále. Irové vedení trenéra Toma Mohana ale vyhráli 2:1. Irský kouč po zápase přišel do české kabiny a poděkoval českým fotbalistům za výkon. 

„Kluci se prezentovali velkým nasazením, bojovností a snahou se prosadit, ale v naší hře bylo hodně nepřesností a zbrklost. Proti Irsku jsme měli daleko více ze hry a odehráli jsme jeden z nejlepších poločasů v poslední době, ale nestačilo to na výhru a postup do semifinále,“ pokračoval Suchopárek.

„Dali jsme ve třech zápasech jednu branku, to je hrozně málo a je jasné, že nemůžeme uspět. Chyběli nám klíčoví hráči, kteří byli stěžejní v kvalifikacích. Na druhou stranu Irům také někteří hráči chyběli a uspěli,“ uvedl Suchopárek.

„O kariérách hráčů se rozhodne v dalším období. Někteří z našich hráčů zkrátka nejsou dospělí a je velký rozdíl například mezi našimi hráči a hráči Francie. Především ve fyzických dispozicích. Velkým handicapem je, že drtivá většina hráčů končící v 19 letech v dorostu, byla stále v dorostenecké kategorii, a v tom já vidím naši vlastní nevýhodu. Myslím, že bychom se nad tím měli zamyslet a dát alespoň těm nejlepším příležitost v ligových zápasech. Těch hráčů je strašně málo, kteří tyto zkušenosti mají. Chybí nám vždy malý krůček, který mohou hráči získat díky zápasům a tréninkům v dospělé kategorii, ale v tom zaostáváme,“ řekl bývalý reprezentant.

Pro trenéra Suchopárka společně s realizačním týmem to byla poslední akce s touto kategorií po dvou letech. A autor čtyř reprezentačních branek na ně bude vzpomínat jen v dobrém.

„Nebudu vzpomínat na Jerevan. Ale budu vzpomínat na dva roky s kluky, kteří byli, a někteří pořád jsou, vyjukaní. Prožili jsme super dva roky. Prošli jsme skvělou cestu a zasloužili jsme si tady být. Byla radost s nimi pracovat a zažili jsme spoustu legrace, i když během té doby si ode mě vyslechli i pár kritických slov,“ hodnotil trenér Suchopárek.

„Je to práce celého realizačního týmu, který je skvělý. Háči si toho vážili a vytvořili skvělou partu, na kterou jsem pyšný. Nebudu vzpomínat na Jerevan, ale na celou tuhle partu kluků, kterým budu držet palce nejen v jejich fotbalových kariérách, ale i v osobním životě, protože to jsou skvělí kluci. Sice jsme skončili ve skupině, ale život jde dál. S porážkami se nesmíříme nikdy, ale jsem si jistý, že budou mít další nové motivace a cíle, které je budou rozvíjet,“ dodal trenér Suchoparek.