22. 6. 2021

Jaroslav šilhavý: Ve skupině jsme udělali maximum

Trenér Jaroslav Šilhavý by si v osmifinále přál hrát v Budapešti, aby tým mohli podpořit i čeští diváci. V utkání proti Anglii na závěr skupiny D mu chyběla kvalita ve finální fázi, kde podle něj hráči byli bezzubí.  

Zápas s Anglií, která se sedmi body ovládla skupinu D, rozhodl jediným gólem Raheem Sterling ve 12. minutě. Češi měli v průběhu prvního poločasu dvě nadějné situace, ale gólově se neprosadili.

Jak jste viděl inkasovaný gól, který rozhodl o výhře Anglie?

Hned na začátku utkání měl Sterling šanci, která skončila tyčkou. Bylo vidět, že jakmile se tito rychlí hráči nezastavili hned na začátku, tak došli až do vápna a byli nebezpeční. Při gólu byla určitě chyba při pokrytí Sterlinga, který byl úplně sám na zadní tyči. Šli tomu Angličané naproti a byli za to odměněni.

Nepřemýšlel jste o změnách v sestavě? I s ohledem na jistotu postupu...

O postupu jsme se dozvěděli v pondělí až po pondělních večerních zápasech. Sestavu jsme měli připravenou z tréninku, tak jsme to nechtěli už měnit. Nakonec jsme měli v zápase pět střídání a některé hráče jsme pošetřili. Navíc si myslím, že hráči na tom nejsou tak, že bychom nemohli ani chodit.

 

Pořád platí, že jediným střelcem je Patrik Schick. Je to problém pro osmifinále?

Každý zápas začíná od první minuty. Tentokrát jsme narazili na hodně těžkého soupeře, který nás ve finální fázi jednoznačně předčil. Nemyslím si, že bychom předvedli tak špatný výkon, ale je to realita. Další týmy, které nás čekají, budou také silné. V osmifinále jsme schopni překvapit a postoupit dál.

Před zápasem jste říkal, že je pro úspěch je potřeba zopakovat výkon ze zápasu v Praze. Proč se to nepovedlo? 

Nezdálo se mi, že by hráči byli unavení. Rozhodovala hlavně kvalita. V Praze jsme třeba také měli v zádech diváky a hráči dokázali vytáhnout něco nad rámec 100 % výkonu. Nemyslím si, že bychom tentokrát viděli špatný výkon, ale jsme horší ve finální fáze.

Bylo něco, co vás překvapilo na hře Anglie?

Věděli jsme a vnímali jsme to, že byli pod tlakem. Lidé nebyli spokojení a dali jim nevoli najevo. Když se bavíme o Patrikovi, že je naším jediným střelcem, tak Anglie má také jen jednoho střelce, i když mají mužstvo plné útočných es. Měli jsme ve výkonu dobré pasáže, ale v útočné fázi jsme zkrátka byli bezzubí.

Češi obsadili nakonec ve skupině třetí místo. Jak celkově hodnotíte skupinu?

Myslím, že postup ze skupiny je pro nás úspěch. Chtěli jsme to a měli jsme to jisté po dvou zápasech. Dokonce jsme hráli v posledním zápase s Anglií o první místo ve skupině. Máme aktivní i skóre a hodnotím naše vystoupení ve skupině dobře. Myslím, že jsme udělali maximum, co jsme mohli.

O soupeři pro osmifinále ještě není rozhodnuto. Pravděpodobně to bude Nizozemsko nebo vítěz skupiny E. Koho byste si přál vy? 

Myslím, že Belgie by byla podobná síla. Osmifinále bude jedno utkání a může se stát cokoliv. Asi bych si přál zápas v Budapešti, aby mohli za námi přicestovat fanoušci.

EURO 2020: Česko - Anglie (22. 6. 2021)