18. 1. 2019

Jedinečná fotbalová událost: Češi vyzvou v Praze Brazílii!

Český fotbal se může těšit na prestižní událost té nejvyšší kategorie. Reprezentační „A“ tým totiž v březnovém přípravném utkání nevyzve k souboji nikoho menšího než Brazílii. S pěti tituly nejúspěšnější tým historie mistrovství světa. Půjde teprve o druhý vzájemný souboj s „Kanárky“ v historii samostatné české reprezentace, zápas se uskuteční v úterý 26. března v Praze v Sinobo Stadium v Edenu od 20:45.

„Jde o mimořádný okamžik, který bude mít významné místo v historii našeho fotbalu. Narazit na Brazílii, to je pro každý národní tým obrovská pocta a zážitek, který se splní jen hrstce hráčů. Jsme nesmírně rádi, že jsme náročné, ale férové jednání s brazilskou stranou dotáhli do úspěšného konce. Naši hráči i fanoušci se tak opravdu mohou těšit na fantastický zážitek. Pro nás všechny to je splněný sen,“ uvedl předseda Fotbalové asociace České republiky Martin Malík.

Národní tým tak během března čekají dvě velké výzvy: v pátek 22. března se nejprve ve slavném Wembley postaví v úvodním utkání kvalifikace ME proti Anglii, o čtyři dny později přijde na řadu domácí přípravný zápas proti jihoamerickému gigantovi. V praxi to také znamená souboj proti 3. (Brazílie) a 5. týmu (Anglie) aktuálního žebříčku FIFA.

„Momentálně bychom na světě nenašli moc těžších soupeřů, než kteří proti nám vyrukují. Je zbytečné bavit se o kvalitě brazilského týmu, ale jestli se chceme posouvat dál, tak právě takové zápasy nám pomůžou. I když půjde o přípravný zápas, bude jej bezpochyby sledovat celý svět a pro nás bude velkou motivací proti Brazílii uspět a ukázat se v dobrém světle," řekl trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý, pod jehož vedením český výběr od října vyhrál tři ze čtyř zápasů a jednou odešel poražen.

"Jdeme na absolutní top tým a pro nás to bude jedinečná prověrka. Zahrát si proti Brazílii je něco, po čem touží každý hráč na světě. Jsem moc rád, že naši kluci tu šanci dostávají. I pro celý náš realizační tým a samozřejmě fanoušky to bude něco mimořádného,“ pokračoval trenér Šilhavý. 

 

Brazílie se také chlubí výtečnou aktuální formou, „Kanárci“ od prohry ve čtvrtfinále MS v Rusku proti Belgii nasbírali šest výher za sebou bez inkasované branky. Postupně porazili USA, Salvador, Saúdskou Arábii, Argentinu, Uruguay a Kamerun. Poslední tři zápasy proti špičkovým týmům vyhráli svěřenci trenéra Titeho shodně 1:0.

Brankář FC Liverpool Allison, zadák Realu Madrid Marcelo se svým spoluhráčem ze zálohy Casemirem či ofenzivní tahouni Philippe Coutinho z Barcelony s Robertem Firminem z Liverpoolu či světová superstar Neymar z Paris St. Germain. To je stručný výčet největších současných brazilských hvězd.

Pro český fotbal je setkání s brazilskými soupeři velmi nevšední. Samostatná reprezentace se s Brazilci utkala pouze v roce 1997 v semifinále Poháru FIFA v Rijádu a podlehla 0:2.

Československo pak na věhlasného soka narazili celkem v 17 případech s bilancí 2 výher, 6 remíz a 9 porážek.

Jediné dvě výhry se datují do let 1956, kdy československý tým vyhrál v přípravě v Riu de Janeiro 1:0 brankou Antona Moravčíka, a 1968. V tehdejším dalším přípravném utkání na bratislavském Tehelném poli domácí zvítězili 3:2 a o jedinečný zápis se svým hattrickem postaral nedávno zesnulý Jozef Adamec. Vstřelit tři góly Brazílii kromě Adamce zvládli v historii už jen tři fotbalisté….

Nejpamátnější vzájemný duel se datuje do roku 1962, kdy Československo 17. června 1962 podehlo ve finále MS v Chile 1:3 a o jedinou branku se postaral legendární Josef Masopust.

Fotbalová asociace očekává enormní zájem fanoušků o vstupenky na utkání proti Brazílii. Informace o způsobu prodeje i cenách vstupenek budeme informovat prostřednictvím www.fotbal.cz a sociálních sítí reprezentace.