22. 3. 2019

Jedlička: Odchod na Slovensko byl skvělým krokem

Téměř přesně před rokem po jediném odchytaném zápase s rozpaky opouštěl svoji první ligovou štaci v Mladé Boleslavi a jen těžko mohl tušit, že štace v Dunajské Stredě pro něj bude znamenat dokonalou trefu do černého. 

Brankář výběru U21 Martin Jedlička ale v tradičním slovenském klubu našel svoje štěstí. Vypracoval se do role jedničky, na zbrusu novém stadionu atakuje s týmem DAC špici soutěže a sebevědomě vyhlíží také novou reprezentační etapu, která pro „lvíčata“ odstartuje dnes přípravným zápasem s Islandem.

Z Jedličky na srazu mezi jeho starými známými kamarády září dobrá nálada a rád vypráví také o své zkušenosti v Dunajské Stredě. „Jsem opravdu strašně spokojený. V první řadě chytám, což je zásadní. Tím, že jsem si v klubu vybudoval nějaké postavení, se všechno ještě násobí,“ pochvaloval si příbramský odchovanec, který aktuálně tráví čas na soustředění s U21 ve Španělsku.

Na Slovensko mířil loni v únoru, v Mladé Boleslavi už neviděl větší perspektivu. Ve městě automobilů dostal šanci v jediném ligovém mači: na hřišti pražské Sparty musel strávit prohru 0:3, čímž také uzavřel svůj skromný mladoboleslavský účet.

„Bylo mi řečeno, že se mnou už nepočítají. Nebylo jiné cesty, než hledat něco jiného. V Čechách moc možností nebylo, v ligových týmech se mladým gólmanům moc šancí nedává a ve druhé lize to o moc lepší není. Odejít někam do třetí ligy by asi moc nedávalo smysl, protože bych se těžko udržel v reprezentaci, která je pro mě strašně důležitá. A když se ozvala Dunajská Streda, nebylo moc co řešit,“ popisoval Jedlička své loňské rozhodování.

„Lákalo mě víc věcí: v Dunajské Stredě se dodělával nový stadion, mají tam i super tréninkové zázemí... Byly tam i ambice hrát nahoře o evropské poháry. To všechno nakonec rozhodlo a absolutně nelituju. Jsem na očích i trenérům v reprezentaci a určitě je lepší chytat ligu na Slovensku, než sedět na lavičce u nás doma.“

Zprvu kryl záda Patriku Maciejovi, který s českou jednadvacítkou před dvěma lety jako třetí gólman absolvoval mistrovství Evropy v Polsku. Pak Jedličkovi nahrála smůla parťáka: po Maciejově zranění Jedlička už místo jedničky v DAC nepustil.

„Paťovi jsem to nepřál, ale pro mě to znamenalo velkou šanci. Mě prostě nebaví sedět na lavičce… Trenéři mě do branky dát museli a já se té šance nebál. Jasně, byl jsem z toho nervózní, ale první zápas jsme vyhráli a už to jelo,“ popisoval Jedlička, který v letošním ročníku nasbíral už sedm vychytaných nul a i díky jeho příspěvku je Dunajská Streda na třetím místě soutěže s těsnou ztrátou na druhou Žilinu a už znatelným odstupem na suverénní Slovan Bratislava. Tři nejlepší týmy také mají jistý start v příštím ročníku evropských pohárů. „To je náš velký cíl. Kdybych si na podzim zachytal i v nich, byl by to další splněný sen.“

Angažmá v DAC, to je pro Jedličku velká životní škola. Zvyká si třeba na velmi otevřený styl fotbalu, kdy se hra přelévá ze strany na stranu. „Občas to je blázinec, my navíc hrajeme extrémně ofenzivně, takže gólman si opravdu zachytá. Ale diváci se aspoň baví, nuda to není nikdy,“ usmíval se Jedlička. Další zkušeností je fungování uvnitř týmu, který tvoří borci dvanácti různých národností, všemu šéfuje německý trenér Peter Hyballa a sportovním ředitelem je Belgičan Jan Van Daele. 

„Je to trochu Babylon, ale dohromady fungujeme skvěle. Je to i tím, že jsme většinou mladí, nemusíme pospíchat domů za rodinami a spoustu času trávíme společně. A co je další pozitivum, zlepšuju si i angličtinu, která je v DAC úředním jazykem. Připadám si tam podobně jako na reprezentaci, kde máme taky dlouho fantastickou partu,“ líčil Jedlička.

Odměnou za dobré služby v klubu mu bylo nedávné prodloužení smlouvy až do roku 2022. „Jsem za to šťastný, v Dunajské Stredě se můžu dál rozvíjet. Máme krásný nový stadion, který je na domácí zápasy plný s neskutečnou atmosférou. Teď ještě zvládnout závěr sezony a uhrát tu Evropskou ligu,“ přál si Jedlička.

Nyní však koncentraci upíná k reprezentační jednadvacítce, s níž ho dnes čeká premiérový duel proti Islandu. Jedlička má se svými parťáky, s nimiž už zažil evropské šampionáty do 17 a 19 let, také velké plány – především zkompletovat postupový „hattrick“.

„Je před námi velká výzva, postup na třetí Euro za sebou. S klukama jsme toho zažili už strašně moc, máme super tým a uspět chceme zase. Chceme to nakopnout hned s Islandem,“ uzavírá Jedlička.