10. 12. 2018

Jednadvacítka se dozví soupeře pro kvalifikaci EURO 2021

Český reprezentační výběr do 21 let má od začátku prosince nového hlavního kouče i celý realizační tým. A mužstvo nově vedené trenérem Karlem Krejčím se v úterý 11. prosince dozví soupeře pro kvalifikační skupinu o postup na EURO 2021.

Evropský šampionát v roce 2021 hostí Slovinsko s Maďarskem, obě země mají účast na závěrečném turnaji jistou.

Na EURO postoupí přímo vítězové všech devíti skupiny, dva týmy s nejlepší bilancí z druhých míst jdou do baráže a zahrají si o poslední místo.

„Na losování do Nyonu se v první řadě moc těším, jde o mojí první účast v roli reprezentačního trenéra a v kategorii U21 jde nepochybně o zajímavou společenskou událost. Je jasné, že s kolegy, s nimiž cestuji, jsme ve velkém očekávání. Los kvalifikace jakékoliv soutěže je velmi důležitý pro další vývoj,“ řekl trenér Karel Krejčí před úterním losem.

Český tým se před úterním losem nachází ve druhém koši společně s například Nizozemskem, Slovenskem či Belgií. Z prvního koše jim lose může přiřadit Německo, Anglii, Itálii či Francii.

„Postupový klíč je hodně náročný, na EURO se podívají jen vítězové skupin a dva týmy z druhých míst jdou do baráže, což znamená, že oproti minulým kvalifikacím je o jedno postupové místo méně kvůli dvěma pořádajícím zemím. Kvalifikace nebude jednoduchá pro nikoho,“ pokračoval Krejčí.

„Sám v sobě nějaké přání a představu před losem mám, ale nechci je zatím zveřejňovat. Když se to udělá, většinou los dopadne přesně naopak, což bych úplně nechtěl,“ uvedl nový kouč české jednadvacítky.

„Obecně lze říct, že tým z prvního koše by měl být favoritem, ale v kategorii U20 jsme už s těmito týmy hráli a každého jsme dokázali obrat o nějaké body, takže jsme si ověřili, že se můžeme rovnocenně poprat s každým soupeřem. V kategorii U20 jsme spolu byli přes rok a půl. Poznal jsem, že náš tým má charakter a vůli. Kluci udělali úspěch už na EURO U19 v Gruzii, kde došli až do semifinále. Určitě v sobě mají chuť a hlad, aby udělali úspěch i v kategorii U21, která už je vstupenkou do opravdu velkého fotbalu,“ pokračoval Krejčí.

„Našemu týmu absolutně věřím a uděláme všechno pro úspěch. Termínový kalendář budeme řešit hned po losu, na rozdíl od A týmu program zápasů neřeší los, ale týmy ve skupině musí dospět k nějaké shodě. My máme svoji strategii, k níž se, doufám, co nejvíc přiblížíme. Určitě bychom například chtěli začít až v zářijovém termínu 2019,“ dodal trenér Krejčí.

Los proběhne v úterý 11. prosince od 9:00 ve švýcarském Nyonu. 

Rozdělení týmů před losem:

  • Koš 1: Německo, Anglie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Francie, Itálie, Srbsko, Chorvatsko.
  • Koš 2: Rakousko, Švédsko, Belgie, Slovensko, Polsko, Rumunsko, ČR, Nizozemsko, Izrael.
  • Koš 3: Řecko, Ukrajina, Norsko, Rusko, Turecko, Island, Wales, Švýcarsko, Černá Hora.
  • Koš 4: Bulharsko, Finsko, Irsko, Gruzie, Kosovo, Skotsko, Makedonie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina.
  • Koš 5: Severní Irsko, Albánie, Moldavsko, Litva, Kazachstán, Litva, Ázerbájdžán, Arménie, Kypr.
  • Koš 6: Lucembursko, Malta, Estonsko, Faerské Ostrovy, Gibraltar, Andora, San Marino, Lichtenštejnsko.