30. 3. 2022

Jiří Žilák: Zkušenosti z Elitní ligy se budou hráčům hodit

Reprezentační dvacítka má za sebou další ročník Elitní ligy. V březnu odehrála zápasy v Portugalsku a následně doma s Polskem. „Každý zápas Elitní ligy byl pro hráče skvělou mezinárodní zkušeností," řekl trenér Jiří Žilák po posledním zápase soutěže.

Čeští mladíci v osmičlenné tabulce Elitní ligy skončili sice na posledním místě, přesto ale ve vyrovnané soutěži zanechali dobrý dojem. Během sezony dokázali například vyhrát v Itálii (2:1) a velmi dobře si počínali i v posledním zápase proti Polsku, které po zásluze porazili 2:0.

„Především ve druhém poločase jsme proti Polsku byli lepším týmem a naše vítězství bylo určitě zasloužené. Bylo také dobře, že jsme dokázali odčinit porážku z Lisabonu. Portugalci nás tam předčili od úvodních minut v technických dovednostech a my jsme na to trochu hůře reagovali. Byli jsme takoví ustrašení a soupeři nás přehrávali a postupně v zápase získávali sebevědomí. Zápas proti Polsku jsme zvládli mnohem lépe a to, že jsme Elitní ligu zakončili vítězstvím, nás nesmírně těší," řekl trenér reprezentace U20 Jiří Žilák.

Český tým, který absolvoval zápasy Elitní ligy, by se měl v následujících měsících stát kostrou nově vznikajícího celku do jednadvaceti let, který čeká kvalifikace o mistrovství Evropy.

„Cílem Elitní ligy je připravit hráče pro kvalifikaci jednadvacítek. To bezesporu tyto zápasy rozhodně plní, protože jsou všechna utkání velmi vyrovnaná. Každý může porazit každého a hráči tak získávají velké zkušenosti na mezinárodní úrovni," pochvaloval si trenér Žilák.

Jedním ze základních kamenů sestavy byl kapitán Tomáš Vlček, který zasáhl do šesti ze sedmi zápasů Elitní ligy. I on měl velkou radost z toho, že český tým dokázal na závěr soutěže nad Polskem uspět.

„V Elitní lize jsme toho už odehráli dost, pro některé to byl poslední zápas. Řekli jsme si, že do toho dáme všechno. Splnili jsme do puntíku to, co jsme měli od trenéra nastavené. Poláky jsme do ničeho nepustili, což mě jako stopera jedině těší,“ řekl Tomáš Vlček po posledním zápase v kategorii U20.

Dost možná nečekaným hrdinou zápasu se stal ve Vlašimi hostující záložník Marek Icha, který po svém přestupu z Táborska do Slavie sbírá první reprezentační zkušenosti.

Proti Polsku nastoupil ke svému teprve čtvrtému reprezentačnímu zápasu. Premiéru v základní sestavě si pak okořenil brankou na 1:0.

„Popravdě ani nevím, jak jsem se tam v té šanci zjevil. Do vápna tam přišel výborný míč od Davida Pecha a já jsem to trefil tak, jak jsem to trefil. Proti Polsku jsme jako tým předvedli slušný výkon. Zápas jsme zvládli velmi dobře takticky a vyhráli jsme zaslouženě. Pro mne je to obrovská zkušenost. Jsem rád, že jsem dostal šanci v základní sestavě a že jsem hned dal gól," řekl po zápase Marek Icha, který věří tomu, že v nové sezoně nahlédne i do reprezentační jednadvacítky.

„Bylo by to úžasné. Budu moc rád, když šanci v jednadvacítce dostanu. Chci dělat vše pro to, aby se mi to povedlo a abych se stal platným členem kádru."