9. 1. 2021

Josef Jelínek slaví 80. narozeniny

Bývalý vynikající fotbalový útočník Josef Jelínek, který se narodil 9. ledna 1941, patřil do legendárního reprezentačního týmu, který na mistrovství světa v Chile v roce 1962 vybojoval stříbrné medaile. Devět sezon také oblékal dres tehdy bezkonkurenční pražské Dukly, se kterou vybojoval pět ligových titulů.

Za svou kariéru Jelínek odehrál celkem 179 ligových zápasů, ve kterých dal 43 gólů, a deset reprezentačních utkání, v nichž skóroval dvakrát. Po odchodu z Dukly působil v Chomutově, nizozemském Deventeru, Bohemians, Benešově a v klubu ČAFC Praha.

Po ukončení hráčské kariéry pracoval jako správce stadionu Bohemians ve Vršovicích. V lednu 1997 obdržel společně s dalšími dvěma členy stříbrné chilské jedenáctky - Andrejem Kvašňákem a Svatoplukem Pluskalem - za dlouholetou prospěšnou a úspěšnou činnost ve fotbale Velkou medaili Václava Jíry.

Dnes již s úsměvem vzpomíná na to, že za jeho časů i špičkoví socialističtí sportovci pobírali plat, za který by dnešní hvězdy ani nevstaly z postele. Jako odměnu za stříbro na mistrovství světa prý získali reprezentanti prémii necelých pět tisíc korun, která vystačila tak na koupi televizoru.