29. 8. 2017

Josef Pešice okoukne soupeře

Trenér Josef Pešice, který už v třetím cyklu působí u reprezentace do 21 let v pozici asistenta trenéra zodpovědného za sledování soupeřů, se ve čtvrtek brzy ráno vydá na náročnou cestu. Během necelých tří dnů uvidí na vlastní oči hned čtyři soupeře Lvíčat pro kvalifikaci na EURO 2019 v Itálii.

„Nejprve zamířím s přestupem ve Varšavě do moldavského Kišiněva, kde ve čtvrtek uvidím souboj Moldavska s Chorvatskem. S oběma celky se utkáme ještě letos na podzim, v říjnu v Chorvatsku a o měsíc později v Moldavsku. A další den poletím s přestupem v Kyjevě do Minsku. Odtud ještě autem do Borisova, kde hrají Bělorusové s Řeckem,“ popisuje Josef Pešice anabázi po východní Evropě a dodává: „Koukat budu po všech čtyřech týmech, ale prioritně nás budou zajímat Bělorusové, kteří s námi hrají v úterý v Jablonci. Proto se hned po přistání v Praze v sobotu odpoledne přesunu do Břízek za jedenadvacítkou, abych referoval kolegům o čerstvých poznatcích.“

Je takové pozorování v době přímých přenosů, videí a záznamů na CD discích ještě vůbec důležité. Určitě ano, vždyť tak postupují už prakticky všude. „Přímá účast na zápase a postřehy zkušeného pozorovatele jsou velmi důležité a vhodně nám doplňují videozáznamy a informace z Instatu. Na místě vidí pozorovatel více a může se na hru a hráče dívat pohledem, jaký potřebuje, ne jak to zabírají kamery,“ připomíná důležitost pozorovatele trenér Vítězslav Lavička.

Češi vstupují do kvalifikace zápasem s Běloruskem v úterý 5. září v 18 hodin v Jablonci.