20. 9. 2022

Jurásek: Postup na Euro by byl splněný sen

V předminulé sezoně nastupoval v domácí druhé nejvyšší soutěži v Prostějově, pak jeho kariéra nabrala rychlý vzestup: úspěšná štace v Mladé Boleslavi, po dalším půlroce přesun do pražské Slavie. 

Levonohý univerzál David Jurásek teď veškerou pozornost upíná k reprezentačním povinnostem a baráži o postup na mistrovství Evropy U21 proti Islandu.

V týmu „Lvíčat“ už má být jedním z tahounů. „Všichni jsme tady proto, abychom šli za jedním cílem. Víme, co je ve hře a postup na mistrovství Evropy by pro nás znamenal obrovský úspěch a splněný sen. Euro jednadvacítek můžete hrát třeba jenom jednou v kariéře, proto je to taková motivace,“ líčil Jurásek.

Jednadvacítka rozehraje barážový dvojzápas v pátek v Reykjavíku, odveta je na programu příští úterý 27. září v Českých Budějovicích. Jurásek vyhlíží náročnou bitvu.

„Zkušenosti s islandským fotbalem v podstatě nemám, asi jako nikdo jiný v reprezentaci. Postaví se proti nám srdnatý a velmi bojovný tým, musíme se připravit na hodně soubojové zápasy. Abychom uspěli, musíme se v tomto soupeři vyrovnat a pokud připojíme nějakou přidanou hodnotu v útočné fázi, můžeme být úspěšní. Pevně věřím, že společně těžký úkol, který před námi je, zvládneme do úspěšného konce,“ přál si Jurásek.

V pražské Slavii se usadil na postu levého obránce, byť v předchozí kariéře nastupoval i na ofenzivnějších pozicích. Při angažmá v Mladé Boleslavi však našel místo právě na kraji defenzivní linie, kde může uplatňovat i své útočné přednosti. V aktuální sezoně v nejvyšší soutěži už nasbíral dvě branky a čtyři asistence.

„Ofenzivní čísla jsou pro mě spíš bonus. Vždycky se snažím hrát tak, aby z toho měl co největší prospěch tým a já mu měl co nabídnout. To je pro mě vždy na první místě. Snažím se pořád pracovat na sto procent, dávat všechno do každého tréninku a dál se zlepšovat. Vím, že mám co zlepšovat i v defenzivě, zvlášť když hraju na kraji obrany. Vnímám to, co mi říkají trenéři a bral jsem i to, když jsem ve Slavii v některých zápasech třeba nehrál nebo se v předkole Konferenční ligy proti Panathinaikosu nevešel na soupisku. Pro mě je to motivace, abych na sobě pracoval ještě víc a pak byl připravený na šanci,“ prohlásil Jurásek.

Teď je jeho plná koncentrace nasměrována na reprezentační povinnosti. „Vždycky si před sebe dávám jen ty nejbližší cíle. Žiju tím, co mě čeká právě teď. Musíme zvládnout první zápas na Islandu a pak být úspěšní v odvetě. Reprezentace je pro mě speciální věc: když jsem hrál ve druhé lize, nároďák pro měl byl docela vzdálená věc. Proto si moc vážím možnosti tady být, protože není jednoduché se dostat mezi nejlepší hráče v zemi. O to větší motivací je, abychom uspěli s Islandem a příští rok si mohli zahrát na mistrovství Evropy. Uděláme pro to všechno,“ dodal Jurásek.

ČR U21 - trénink (20. 9. 2022)