22. 9. 2022

Kaloč: Island? Nic lehkého, ale máme kvalitu postoupit

V průběhu kvalifikace vynechal kapitán Filip Kaloč pouze oba zápasy s Andorrou a s 664 odehranými minutami patří k nejvytíženějším hráčům české jednadvacítky. V následujících dnech touží zvládnout dvojzápas s Islandem a dovést mužstvo na závěrečný turnaj. 

Ten v roce 2023 hostí společně Rumunsko s Gruzií, které mají účast jako pořadatelé jistou. Vítězové devíti kvalifikačních skupin a tým s nejlepší bilancí na druhém místě napříč kvalifikačním spektrem postoupili přímo na šampionát, dalších osm týmů z druhých míst se utká v baráži o další čtyři postupové pozice. 

A jednu barážovou dvojici tvoří právě český výběr s Islandem, kam mužstvo vedené kapitánem Filipem Kaločem odcestovalo ve středu z Prahy. 

Úvodní duel se odehraje v pátek 23. září od 18:00 SEČ v Reykjavíku, odveta o čtyři dny později v Českých Budějovicích. Přímé přenosy z obou utkání odvysílá Česká televize. Vstupenky na domácí utkání lze zakoupit na webu www.ticketportal.cz

Jak se těšíte na baráž? Jaká jsou očekávání?

Je to dvojzápas o postup na mistrovství Evropy, to hovoří za vše. Připravovali jsme se na to a jsou to zápasy o všechno. Víme moc dobře, co je ve hře. Věřím, že jsme připraveni a zvládneme to. Nečeká nás sice nic lehkého, ale určitě to není nic, co bychom nemohli zvládnout. Určitě budou houževnatí a kvalitní, ale máme na to postoupit.

Jak moc znáte hráče Islandu? Co jste se dozvěděli během poznávání soupeře?

Abych pravdu řekl, tak individuálně nikoho z Islandu neznám. Oni v kvalifikaci hráli 3-5-2 nebo 5-3-2, mají tento systém zažitý a jsou na sebe hodně zvyklí, protože hrají v podstatě pořád ve stejné sestavě. Jak jsem říkal, budou dost houževnatí a myslím, že i sebevědomí, protože dokázali postoupit ze skupiny na úkor silného Řecka.

Na Islandu se zápas bude hrát na umělé trávě. Cítíte se silnější a jistější díky tréninkům na tomto povrchu v Praze? 

Chtěli jsme si na to zvyknout, ale nemyslím si, že by to měla být pro ně nějaká extra velká výhoda, taky jsme na umělou trávu zvyklí.

Jaké počasí panuje na Islandu? 

Od našeho příjezdu snad jen prší. Hodně fouká vítr, podnebí je určitě specifické, ale uvidíme, jaké to bude během předzápasového tréninku.

Před třemi lety jste byl součástí mužstva, které postoupilo na EURO U19 v Arménii. Jaká by to byla výzva to znovu dotáhnout na finálový turnaj?

Je to určitě velká výzva se dostat na závěrečný turnaj. Stejně jako se to povedlo jednadvacítce minulý rok, tak i my se chceme dostat přes baráž až na závěrečný turnaj, je to náš velký cíl. 

Je výhoda začínat dvojzápas venku?

Výhoda to asi úplně není, chceme si přivézt co nejlepší výsledek a poté uhrát postup před vlastními fanoušky.