9. 5. 2018

Kanonýr Lafata po sezoně ukončí fotbalovou kariéru

Bývalý reprezentant a kapitán fotbalistů Sparty David Lafata po sezoně ukončí kariéru. Šestatřicetiletý útočník, který je se 198 góly historicky nejlepším střelcem české nejvyšší soutěže, to oznámil na webu pražského klubu.

"Chtěl bych ukončit všechny spekulace, po sezoně ukončím svoji profesionální kariéru," uvedl Lafata. "Čekají nás tři důležité zápasy, které naposledy prožiju jako hráč Sparty, a při tom domácím s Olomoucí bych se chtěl rozloučit se Spartou a všemi fanoušky," řekl k utkání 29. kola první ligy, které se bude hrát v sobotu 19. května.

Do Sparty přišel Lafata v lednu 2013 z Jablonce. V rudém dresu dosud nastřílel 83 ligových gólů a v sezoně 2013/14 pomohl týmu k mistrovskému titulu. V tomto ročníku Fotbalista roku 2014 a vítěz Zlatého míče ČR z roku 2015 ztratil místo v základní sestavě Sparty, kde mu v létě vyprší smlouva. Jako náhradník skóroval v pátečním duelu se Zlínem (2:1).

Lafata nepřijal nabídku majitele Daniela Křetínského pokračovat na Letné. "Nabídl mi, že mohu dál zůstat, sbírat ještě nějaké ligové minuty a dotáhnout těch dvě stě gólů v nejvyšší české soutěži," přiznal v rozhovoru pro Sport.cz Lafata.

Vrátit se mohl i do Jablonce. "Trenér Petr Rada, s nímž mám nadstandardní vztah, by mne také vzal, i když mi bude v září sedmatřicet. Ale to je pro mne daleko a ve Spartě mi připadalo nedůstojné jen paběrkovat. Rozhodl jsem se proto po této sezoně skončit. Loučit se ve Spartě je důstojné," podotkl Lafata.

Šestinásobný nejlepší prvoligový kanonýr před Spartou a Jabloncem ještě nastupoval za mateřské České Budějovice a Jihlavu, v zahraničí působil v Austrii Vídeň a řeckém Xanthi. Za národní tým si Lafata v letech 2006 až 2016 připsal 41 startů a devět gólů. V české nejvyšší soutěži dohromady absolvoval 415 zápasů a ke 198 brankám přidal 41 asistencí.

O své budoucnosti má jasno. "Zahraji si za Olešník, kde už mi chystají modrobílý dres s číslem 21, a budu pracovat v jihočeské fotbalové akademii a na českobudějovickém gymnáziu, které jsem před léty vystudoval. Zůstanu u fotbalu a už se na to těším. Hlavně ale budu s rodinou, které to za ty roky dlužím," dodal Lafata.