9. 9. 2020

Kapitán „Vlčák“: Tým má obrovskou sílu

Je rozený vůdce a jeho snem je jednou hrát za Slavii, která ho vychovala. V reprezentaci by chtěl v říjnu uspět v kvalifikaci a postoupit na evropský šampionát kategorie U19. „Z týmu cítím obrovskou sílu,“ říká Tomáš Vlček (19 let), kapitán týmu U19/U20, zvaný „Vlčák“.

Jak silný je současný tým ročníku 2001?

Abych se přiznal, jezdím na reprezentační srazy od nějaké kategorie U17 a hned jak jsem přišel, jsme měli výsledky, z týmu sálá neskutečná energie. V tým věřím, má obrovskou sílu. Ročník narození 2001 a taky 2002, kteří nás tady doplňují, mají obrovskou sílu a můžeme to dotáhnout daleko.

Jak vám vyhovuje role kapitána?

Naprosto. Mám takovou povahu, že se snažím o kluky starat a dělat všechno tak, aby se na srazech cítili dobře, aby všechny věci fungovaly. Je to obrovská zodpovědnost, ale já si strašně užívám, že mám takovou roli v týmu.

Jste typ, který vůdcovství potřebuje?

Neřekl bych, že to potřebuji, ale myslím si, že tým by měl mít někoho, kdo umí vést a starat se o něj. Při hře, nebo mimo ni. A u nás jsem to já.

Byla tato schopnost ve vás vždy?

Myslím si, že když jsem působil ve Slavii v mladších kategoriích, že to ve mně bylo. Postupem času se to ve mně nějak upevňuje. Něco ve mně asi je, i trenéři to vidí. Asi to v sobě mám odjakživa a teď se to jen prohlubuje.

 

Jak se těšíte na říjnovou elitní fázi kvalifikace o postup na evropský šampionát kategorie U19, za níž můžete vzhledem k věku hrát i vy?

Těším se obrovsky. Už jsem se těšil na ten původní březnový termín. Bohužel se pak stalo, co se stalo. Ale tehdy jsem cítil, že tým má na to postoupit, měli jsme sílu, byli jsme rozehraní. Teď se těším, že se to všechno rozjede a doufám, že tu kvalifikaci odehrajeme.

Máte ale těžkou skupinu, z níž postupuje je jeden a favoritem je domácí Nizozemsko. Věříte si přesto?

Dostali jsme hrozně těžkou skupinu, na to, že nás losovali z prvního koše. Na druhou stranu náš tým funguje tak, že proti silným soupeřům se nám daří. Myslím si, že pro nás je možná lepší tato skupina, než kdybychom dostali tři outsidery a byli v roli, že musíme. Takto můžeme překvapit, což by nám mělo sedět.

V reprezentaci jste zažil už hodně trenérů, jaký je kouč U20 Jiří Žilák, který vás povede i v říjnové kvalifikaci?

Myslím si, že je skvělý. Zažil jsem ho už když byl asistentem u pana Bejbla a i jindy. Vždycky přinesl do hry něco nového, objevil v mužstvu něco, co umí a co může hrát. Já jsem s ním naprosto spokojený.

Jste kmenovým hráčem Slavie, ale v tomto ročníku hostujete v druholigové Jihlavě. Jakou tam máte pozici?

V Jihlavě jsem naprosto spokojený. Jak s podmínkami, tak s trenéry. Pan trenér Aleš Křeček mě zná už z Ústí nad Labem, tak si mě vzal k sobě znovu. Na Vysočině se cítím strašně dobře.

Také jste v prvním kole nastoupil v základní sestavě.

Ano, za to jsem rád. Cítím, že bych mohl stabilně nastupovat a udělám vše pro to, aby to tak bylo. Navíc jsem ve věku, kdy už bych měl dospělý fotbal hrát. Byl jsem půl roku v áčku Slavie, pak jsem šel do Ústí, tam se to nepovedlo z jiných důvodů a vrátil jsem se do béčka Slavie. Chtěl jsem se ale posunout výše, do druhé ligy. Nakonec to tak dopadlo, hraji v Jihlavě a já jsem strašně šťastný, že tam můžu hrát mezi chlapy.

Na první ligu jste si nevěřil?

Pro mě je nyní důležité, abych šel postupně a neudělal něco ukvapeně. Nechtěl bych sezonu prosedět v první lize na lavičce nebo nastupovat jen občas. Pro mě je lepší hrát stabilně druhou ligu, tam se ukázat a třeba se dostat výše.

Nakoukl jste i do A týmu Slavie. Jaké to bylo?

V áčku Slavie jsem strávil stabilně půl roku, byl jsem na všech soustředěních, na všech trénincích, jen zápasy jsem strávil na tribunách. Hrál jsem v té době za B tým. Ale tréninky s áčkem byly naprosto fantastické, užíval jsem si každou minutu, co jsem tam byl. Koukat na to, jak hráči jako Tomáš Souček trénují a vidět tu jejich kvalitu, to bylo úžasné. Dalo mi to hrozně moc, už jen z toho pohledu, že vidíte, jak se chovají profesionálové a jak hrají a fungují hráči na top úrovni. Byla to pro mě fantastická škola.

Jaké hráč nejvíce obdivujete?

Vzhledem ke své pozici jsem obdivoval dvojici Michael Ngadeu a Simon Deli. Když byli ve Slavii, tvořili spolu neskutečné duo a bylo hrozně těžké se přes ně dostat. Nejvíce mě zaujal jejich klid a víra v sebe, že i když třeba pokazili balon a pak to udělali pětkrát a pětkrát se ji to povedlo.

Jaká je vaše vysněná fotbalová cesta?

Můj cíl je áčko Slavie. Ten klub mě vychoval a je to pro mě srdcovka. Nejbližším cílem je tak pro mě dostat se do užšího kádru Slavie. Vím, že k tomu vede ještě hrozně dlouhá cesta, ale to by byl můj splněný sen.