7. 9. 2017

Karel Jarolím: Doba hledání končí

Trenér Karel Jarolím je přesvědčen, že česká reprezentace má na víc, než předvedla v kvalifikaci mistrovství světa, v níž už dvě kola před koncem skupiny ztratila šanci na postup. 

Doba hledání hráčů po loňském konci některých opor podle něj končí, zaměřit se chce hlavně na vylepšení ofenzivní fáze.

"Věřím, že tým má na víc. I těmi zkušenostmi, co teď získal. Kluci chtějí reprezentovat, což si myslím, že je hodně důležité. Je chvíle na to teď to připravit, pak už není kam couvat nebo to stavět někam do pozice, že něco zkoušíme. To už ne," řekl Jarolím na tiskové konferenci, kde hodnotil uplynulé porážky 1:2 doma s Německem a 0:2 v Severním Irsku. Po nich národní tým definitivně ztratil naději na druhé místo a účast v baráži MS.

 

Kvalifikaci si ale pokazil už mnohem dřív. "Těch zápasů bylo víc. Začalo to bezbrankovou remízou se Severním Irskem, pak s Ázerbájdžánem. Norsko venku se taky dalo zvládnout tak, abychom vyhráli. Ty body nám v konečném součtu chyběly. Když v Irsku víte, že není žádné nápravy, že musíte, to už pak je složitá situace," uvedl Jarolím.

Tým převzal před rokem po Euru a těsně před startem kvalifikace. "Začínali jsme v podstatě bez nějakého testu, bez zkoušení, vlítlo se do toho rovnýma nohama. Protočil se velký počet hráčů, na mé gusto až dost, ale kdybych ty hráče neviděl, těžko můžu říct, jestli mají na to, aby hráli za reprezentaci, nebo ne. Hledání teď končí, upřímně člověk tolik možností nemá," prohlásil Jarolím.

Za hlavním problém kvalifikace považoval ofenzivu, s výjimkou výhry 6:0 v San Marinu dal tým v dalších sedmi zápasech jen čtyři branky. "Na to se teď musíme zaměřit, ofenzivní fáze nám drhla. Kluci hrají v klubech, kde po nich trenéři určitě chtějí, aby měli nějaká čísla, prosadili se gólově a měli asistence. Tohle je jedna z věcí, na které je potřeba zapracovat. Kdybychom v Irsku hráli dva dny, možná bychom gól nedali," uvedl Jarolím.

Kvalifikační cyklus MS 2018 končí pro Jarolíma říjnovým dvojutkáním v Ázerbájdžánu 5. 10. 2017 a se San Marinem 8. 10. 2017.