18. 4. 2020

Kondiční kouč reprezentace Čvančara: Doma se v optimální formě neudržíte

Během vynucené fotbalové přestávky komunikuje s českými reprezentanty a probírá s nimi otázky ohledně tréninku nebo zdraví. Kondiční trenér národního týmu Pavel Čvančara proto dokáže odhadnout, jaký vliv může na hráče pauza kvůli pandemii koronaviru mít.

Pandemie výrazně negativně ovlivňuje život po celém světě. Ale nemůže mít i nějaké pozitivní dopady?

Vezmu to z pohledu fotbalistů. Málokdo si uvědomuje, že v normálním zápřahu vyplňují jejich život hlavně tréninky a zápasy. Takže teď může být pozitivní alespoň to, že po strašně dlouhé době mají víc času na své rodiny. Čas, který stráví se svými nejbližšími, je strašně cenný. A taky o sobě možná zjistili věci, o kterých doteď nevěděli.

Jak to myslíte?

Tráví mnohem víc času doma, tak se pustili třeba do domácích prací nebo péče o zahradu. Možná zjistili, že je zahrada, kutilství nebo něco dalšího baví a naplňuje. Prostě mohli najít skryté vlohy, odreagovat se a něčemu se přiučit.

A dobít baterky, až se zase rozjede fotbalový kolotoč?

Určitě! Před měsícem žili v režimu, který se podřizoval hlavně fotbalu. Teď se všichni musíme podřídit opatřením jednotlivých vlád. Všichni je respektujeme, chápeme je, ale zároveň nás všechny nějakým způsobem omezují. Právě fotbalisté si proto možná budou víc vážit toho, až budou moct být pohromadě na hřišti. A netýká se to samozřejmě jen fotbalistů – obdobně to můžou mít i jiná povolání.

Můžou se hráči při individuálním tréninku v domácích podmínkách plnohodnotně udržet ve formě?

Domácí trénink každému něco dá, ale v optimální formě vás neudrží. Fotbal je totiž specifický – třeba zatížením, protože se v nepravidelných intervalech střídá různá intenzita nebo různě dlouhý odpočinek. Takže forma hráčů určitě nějakým způsobem klesne.

Co během nucené přestávky hráči ztratí nejvíc?

Právě návyk na specifické fotbalové zatížení. Během klasického tréninku se mění činnosti s míčem, intenzita a podobně. Tohle doma napodobit nejde. A zadruhé ta přestávka určitě poznamená míčové dovednosti jednotlivých hráčů. Ani tohle doma nenatrénujete.

A naopak? Co doma natrénovat jde?

Individuální trénink je nejvhodnější pro všeobecnou a rychlostní vytrvalost. Máte taky čas na technické dovednosti – třeba tím, že si přihráváte o zeď. Ale to se týká jen té jemné techniky, protože potom na hřišti je to samozřejmě úplně jiné. Hráči se taky mohli věnovat kompenzačním cvičením, flexibilitě nebo strečinku.

A co síla?

Ne všichni mají optimální podmínky. Ano, s vlastní vahou uděláte hodně, ale při individuálním tréninku zkrátka zatížení klesne, i když se snažíte sebevíc. V tomhle směru to plnohodnotný trénink nahradit nemůže.

Až týmy začnou trénovat normálně, jak dlouho může trvat, než se hráči dostanou do formy jako před pandemií?

Kromě reprezentace působím jako kondiční trenér taky v Mladé Boleslavi, takže to mám přímo z praxe. Hráči nemají společný trénink už čtyři týdny. V jakém stavu se vrátí, se bude lišit hráč od hráče. Někdo je zodpovědný a připraví se velice dobře. Někdo asi přijde připravený malinko hůř, i když to neznamená, že by během vynucené přestávky netrénoval. Třeba prostě jen neměl takové podmínky.

Takže odhad udělat nejde?

Myslím, že tři týdny plnohodnotného tréninku jsou minimum. Ale pozor! Sice brzy začneme trénovat v menších skupinkách, ale to není plnohodnotný trénink, protože v něm budou chybět průpravné hry, kontakty, souboje a podobně. Takže to bude podle mého názoru otázka spíš čtyř týdnů. A taky je tu jeden mnohem větší problém.

Jaký?

Hráči už čtyři týdny nehráli zápas. Teď se nepočítá ani s přípravnými utkáními, takže je další zápas čeká třeba až v červnu. To je strašně dlouhá doba. Z hlediska fotbalu to může být znát, protože zápas je úplně něco jiného než trénink.

Komunikujete s hráči z reprezentace a zároveň pracujete v Mladé Boleslavi. Přistoupili fotbalisté k neobvyklé situace zodpovědně?

Všichni dodržovali všechna vládní nařízení v jednotlivých zemích a byli obezřetní. A v v těchto podmínkách se snažili udržovat, jak jen to jde.

Jak to vypadá u hráčů v zahraničí?

Kluci v zahraničí, alespoň z těch lepších týmů, často dostali vybavení od klubů. Třeba spinningové kolo a další stroje. Hodně hráčů taky mělo tréninky přes video. V určitou hodinu se všichni propojili a měli společnou tréninkovou jednotku. Spousta kluků mi říkala i to, že díky GPS systémům a podobným technologiím měli trenéři všechna potřebná data vlastně okamžitě k dispozici a hráči navíc museli hlásit, jak se při tréninku cítili. Samozřejmě se takové podmínky netýkaly všech, ale hodně z nich mi to takhle popisovalo.

Vypadá to, že kvůli pandemii letos nebude moc dlouhá přestávka mezi sezonami, protože aktuální ročník se zřejmě protáhne až do léta. Jak velký to může být problém?

Teď byly čtyři týdny nucené pauzy. Pokud hráč bude mít plnohodnotný trénink s postupným a vhodným zatěžováním i regenerací, tak to zásadní vliv mít nebude. Na druhou stranu samozřejmě nevíme, kolik kdo bude mít zápasů nebo času na odpočinek. Tohle může ovlivnit hodně faktorů, které teď neznáme.

Může to ovlivnit reprezentanty za rok, kdy má být EURO? Někteří pojedou víc než rok bez dovolené.

Do nějaké míry je to ovlivnit asi může, ale koronavirus je celosvětový problém, takže je to v tomto ohledu pro všechny stejné.