24. 9. 2022

Krutá prohra. Češi dostali od Portugalska čtyři branky

Česká reprezentace odehrála poslední domácí zápas v rámci elitní skupiny Ligy národů. Ve vyprodané Fortuna Areně v Edenu podlehla Portugalsku 0:4, když soupeř dal po dvou gólech v obou poločasech.

Český tým hned v úvodu zápasu vysunul napadání soupeře hodně vysoko a několikrát způsobil problémy při rozehrávce. Do zakončení se navíc dostali Václav Jemelka i Patrik Schick, ale přímé ohrožení branky brankáře Portugalska to neznamenalo.

Portugalci následně převzali mírně aktivitu v zápase a začali se tlačit do zakončení. David Zima museli tečovat střelu mířící do branky po zakončení Diase. Po zhruba dvanácti minutách hry se po tečované střelec srazil Vaclík s Ronaldem stojícím v ofsajdu a následovalo dlouhé ošetřování portugalského kapitána, který měl po střetu s českým brankářem rozseknutý nos.

K nepříjemnému zranění došlo i krátce poté v případě Patrika Schicka, kterému Neves přišlápl ruku, ale obě největší ofenzivní hvězdy v zápase pokračovaly. Naopak střídat musel Jakub Brabec, který nemohl pokračovat v zápase kvůli zdravotním problémům.

Čtyřiadvacátá minuta přinesla největší šanci v dosavadním průběhu zápasu, kdy se k míči po spolupráci Leaa a Fernandese dostal ve vápně Ronaldo, ale sám před Vaclíkem netrefil míč placírkou a český tým následně balón odvrátil.

V jednatřicáté minutě se dostal do velké šance Antonín Barák, který si před brankou naskočil na centr z pravé strany od Coufala, ale míč netrefil ideálně a poslal jej těsně vedle.

Jen pár desítek vteřin poté se hosté ujali vedení v zápase, když Leandro Leao nepřestal sledovat míč a přesnou přihrávkou našel před brankou nabíhajícího Diogo Dalota, který s trochou štěstí prostřelil Vaclíka skrz jeho nohy a otevřel skóre.

První poločas se i kvůli ošetřování nastavoval o tři minuty. A v druhé minutě nastavení se hosté dočkali druhé branky, když si na přihrávku před branku naběhl Bruno Fernandes a sám před Vaclíkem nezaváhal.

Ještě před koncem poločasu dostali čeští fotbalisté možnost zahrávat penaltu poté, co Ronaldo zahrál v pokutovém území rukou. Patrik Schick ale prudkou střelou doprostřed branky jen škrtnul břevno a míč skončil na tribuně za brankou.

Sedm minut po změně stran se Portugalci dočkali třetí branky, o kterou se postaral opět Diogo Dalot, který vystřelil z velké dálky, míč se zakroutil k tyči a svým druhým gólem v zápase zvýšil na rozdíl tří branek.

Tempo hry ve zbývajícím čase výrazně opadlo, i když střídající trojice Vlkanova, Černý a Ševčík hru českého mužstva oživila. Do hry přišel také Jan Kuchta, ale když už se české mužstvo dostalo do zakončení nebo k centru, nebyli čeští fotbalisté přesní. V 82. minutě navíc inkasovali počtvrté, když po rohovém kopu prodloužil míč Ronaldo směrem na zadní tyč a střídající Diogo Jota dal čtvrtou branku.

V souběžně hraném utkání podlehlo Španělsko v domácím utkání Švýcarsku 1:2. České mužstvo tak spadlo na poslední místo tabulky skupiny A2. O udržení v elitní skupině se tak rozhodne v posledním utkání ve skupině, které český tým odehraje ve Švýcarsku v úterý 27. září.

UEFA Liga národů, skupina A2

Česko – Portugalsko 0:4 (0:2)

Branky: 33. a 52. Dalot, 45.+2 Fernandes, 82. Jota. Rozhodčí: Jovanović – Stojković, Mihajlović (vš. Srbsko). Diváci: 19 322.

Česko: Vaclík – Zima, Brabec (22. Kúdela), Jemelka – Coufal, Souček (77. Kuchta), Král, Zelený (63. Vlkanova) – Barák (63. Ševčík), Schick, Hložek (63. Černý).

Portugalsko: Diogo Costa - Dalot, Rúben Dias, Danilo (83. Mário), Rui - Carvalho (77. Palhinha), Fernandes (77. Nunes), Neves - Ronaldo, Leão (67. Jota), Silva (67. Horta).