13. 11. 2018

Kvalifikační mise pro U19: prvním testem je Lucembursko

Reprezentaci U19 začíná mise s názvem kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Svěřenci trenéra Jana Suchopárka se  Zlíně a Kroměříži utkají ve skupině s Lucemburskem, Makedonií a Chorvatskem, přičemž do jarní fáze postoupí dva nejlepší celky. 

První duel je na programu ve středu od 17:00 proti Lucembursku ve Zlíně, diváci mají vstupné zdarma! Mladíci si dnes naposledy v lehkém mlžném oparu zatrénovali v Otrokovicích-Baťově a s odhodláním vyhlížejí první prověrku.

"Nálada je výborná, doufám, že vstup zvládneme. Věříme i v podporu publika, snad dorazí co nejvíc lidí a doženou nás k prvním třem bodům. Pokud se to povede, hned se nám bude lépe dýchat," líčí brankář Matěj Kovář, talent ve službách slovutného Manchesteru United.

Češi byli na šampionátu loni, kdy došli v Gruzii až do semifinále. Na letošní mistrovství se neprobojovali, což chtějí teď odčinit současní členové U19. Suchopárek nyní chce devatenáctku vrátit mezi osm nejlepších týmů Evropy. K tomu je ale ještě daleká cesta. Pokud čeští mladíci zvládnou první fázi, ve druhé fázi postoupí na šampionát do Arménie jen vítězové sedmi skupin.

"Za rok a půl jsme udělali kus práce. Kvalita týmu předurčuje k tomu, abychom o postup hráli. Ale jsme obezřetní, Lucemburčané mají ve svém středu hráče z německých klubů, takže určitě budou nepříjemní. Makedonci ukázali velkou ofenzivní sílu. A Chorvaté patří do nejlepší desítky v Evropě," řekl Suchopárek na pondělním setkání s novináři. "Materiálů o soupeřích máme spoustu, jsme po této stránce dobře nachystaní. Teď je na klucích, aby udělali další krok na hřišti," dodal kouč.

 

Mladé reprezentanty povzbuzuje i Jan Koller, s 55 góly nejlepší střelec historie české reprezentace a současně také patron výběru U19. 

"Uvidíme, jak se klukům bude dařit. V týmu je řada šikovných hráčů. Chceme postoupit.  Kluci na sobě chtějí pracovat. Snažíme se jim vštípit, aby jeli na sto procent. S tím, že se jim jejich úsilí vrátí," uvedl Koller.

Nejprve ale potřebují Suchopárkovi svěřenci zvládnout první skupinu. V ní jsou spolu s Chorvatskem hlavním favoritem.

Český tým nejprve ve středu změří síly s Lucemburskem, které v kvalifikaci vyhrálo naposledy v roce 2015 nad Kyprem. Hrát se bude od 17:00 ve Zlíně. V sobotu pak v Kroměříži od 17:00 narazí na Makedonii. Boje zakončí příští úterý od 17:00 ve Zlíně proti Chorvatsku.

"Trenér to má naskautované, tak věřím, že my to zvládneme na hřišti. Hlavně zvládnout první dva zápasy a pak si to rozdat s Chorvatskem o prvenství ve skupině," řekl kapitán David Heidenreich.

Stoper Atalanty Bergamo je jedním ze čtyř krajánků v českém týmu spolu s  Kovářem, záložníkem Tomášem Ostrákem z Kolína nad Rýnem a útočníkem Vasilem Kušejem z Drážďan.

K oporám by měli patřit i Tomáš Zlatohlávek z Olomouce, Ondřej Štursa z Dukly, který už má na kontě i prvoligové minuty, či Václav Míka z Plzně. Chybět bude kvůli zranění jeho klubový spoluhráč Tomáš Kepl, který byl dosud hlavní ofenzivní zbraní Suchopárkova výběru.

Program českého týmu: 

  • 14. 11. ČR U19 - Lucembursko U19, 17:00 hod., Zlín
  • 17. 11. ČR U19 - Makedonie U19, 17:00 hod., Kroměříž
  • 20. 11. Chorvatsko U19 - ČR U19,U19, 17:00 hod., Zlín
  • na zápasy je vstupné zdarma

ČR U19 - příprava na kvalifikaci o postup na ME