10. 12. 2019

Libor Sionko: Edinburgh nám nabídne klidné prostředí na přípravu

Česká reprezentace bude během evropského šampionátu v roce 2020 pobývat ve skotském Edinburghu, kde bude využívat také tréninkové centru Oriam. 

Oznámeno to bylo během pondělního setkání s novináři v sídle FAČR na Strahově, kde byla také představena jména dvou soupeřů pro červnové přípravné zápasy. Výběr trenéra Jaroslava Šilhavého se utkání nejprve s Itálií, následně v poslední prověrce před samotným šampionátem vyzve Rakousko. 

"Za mě jde přesně o ten typ prověrky, kterou potřebujete ve chvíli, kdy víte, že na turnaji se potkáme s Anglií a Chorvatskem," uvedl na pondělní tiskové konferenci manažer týmu Libor Sionko. 

Reprezentace se sejde před Eurem na konci května, následně zamíří do Itálie a s Rakouskem se utká v České republice. Přesné časy zápasů a místa budou potvrzena v dalších týdnech.

„Třicátého května v podvečer se sejdeme a hned druhý den odletíme s největší pravděpodobností do Itálie, někam na sever, do kempu pod horami, prostředí bude podobné rakouským Alpám. Přesné místo ještě neznáme, čekáme k oznámení hracího místa zápasu s Itálií. Tomu následně přizpůsobíme konečný výběr, abychom nemuseli složitě cestovat a šetřili energii. Přípravný zápas s domácí reprezentací sehrajeme čtvrtého června, šestého června se vracíme do Česka a druhý den nás v domácím prostředí čeká Rakousko. Desátého června pak odletíme do Skotska na samotný turnaj," uvedl Sionko.

Být pět dní v místě šampionátu je podle reglementu turnaje, tým tak bude od desátého června již v Edinburghu. Nebylo to ovšem jediné místo, které připadalo v úvahu při rozhodování, kde bude tým pobývat. 

Hodina cesty do Glasgow

"Měli jsme tři možnosti. Ještě Sterling a Glasgow. Ten však odpadl, protože dopředu si ho zarezervoval skotský tým v případě, že se na turnaj kvalifikuje z play off Ligy národů. Sterling jsme z různých důvodů zavrhli my a za nejvhodnější variantu nakonec zvolili Edinburgh. Jelikož jsem ve Skotsku nějakou dobu působil, tak to tam dobře znám," prozradil Sionko.

"Z Edinburghu do Glasgow je to necelá hodina po dálnici. Využijeme hotel Courtyard Edinburgh West u tréninkového centra Oriam. Jde o skotské sportovní výkonnostní středisko na velmi vysoké úrovni.“

„Hotel je moderní, není v klasickém stylu skotských hradů a zámků s vrzavými podlahami. Tohle bude klukům víc vyhovovat. Druhou zásadní věcí je, že nemusíme využívat autobus a na tréninky jezdit půl hodiny. Tady jen vezmeme kopačky do ruky a jdeme na hřiště, které je minutu chůze od hotelu. To je velice zásadní věc. A třetí důvodem je kvalitní tréninkové centrum, v kterém nechybí veškeré regenerační linky, fitcentrum atd. Tým bude mít naprosto dokonalé zázemí. Je to značka ideál," doplnil Sionko, jenž během své kariéry působil Glasgow Rangers. 

Reprezentace před EURO: zápasy proti Itálii a Rakousku, basecamp bude v Edinburghu

Tým bude v Glasgow využívat tzv. transfer hotelů, což znamená, že dorazí do Glasgow den před utkáním, absolvuje trénink a tiskovou konferenci a zůstane přímo v místě, kde se hraje utkání. Po něm bude následovat přesun zpět do Edinburghu. 

"Využít transfer hotely je přímo naše povinnost v případě, že bydlíme více než šedesát kilometrů od stadionu. Každopádně bychom je využili i tak, protože na oficiální tréninky jezdíme den před utkáním. Po nich už zůstaneme v transfer hotelu, který bude přímo v Glasgowě. Hráči se budou moci v klidu připravit na utkání,“ dodal Sionko.