24. 1. 2018

Liga národů: Malík s Jarolímem se shodují na pikantnosti duelu se Slováky

Čeští fotbalisté se v Lize národů utkají s Ukrajinou a Slovenskem. Rozhodl o tom dnešní los v Lausanne, který obstaral Vladimír Šmicer. Bývalý český reprezentant přiřadil svěřence trenéra Karla Jarolíma do první skupiny Ligy B. Nabízíme reakce na los z českého tábora.

"Je jasné, že se Slováky to získává na pikantnosti, náboj tam bezpochyby bude. Slovensko má dobré mužstvo a dlouhodobě to prokazovali, je to pro nás dobrá výzva," komentoval los trenér Jarolím. "Ukrajina je ambiciózní mužstvo, které určitě bude chtít skupinu vyhrát taky. Takže myslím, že to budou zajímavé zápasy. Vybírat si člověk nemůže a musíme se co nejlíp nachystat, abychom byli do prvního zápasu připraveni," dodal.

Skupiny se odehrají na podzim letošního roku. Jejich vítězové postoupí do vyšší ligy, poslední celky naopak sestoupí. Vítězové v Lize A si v červnu 2019 zahrají Final Four.

Nová soutěž UEFA je zároveň dodatečnou kvalifikací na mistrovství Evropy 2020. Každá ze čtyř lig bude mít jedno účastnické místo, o které budou v březnu 2020 bojovat vždy čtyři nejlepší týmy, které si postup nezajistí z běžné kvalifikace. Celkem 16 celků se tak utká o čtyři místa na šampionátu. K jejich získání bude třeba vyhrát semifinále a finále.

 

Proti Slovensku čeká fotbalisty prestižní federální derby. Obě země se od rozdělení Československa v roce 1993 utkaly desetkrát. Češi vyhráli pětkrát, dvakrát duel skončil remízou a třikrát zvítězili Slováci včetně posledního přípravného utkání v březnu 2015 (1:0).

"Zejména se Slovenskem bude mít utkání speciální náboj. Bude zajímavé jak pro fanoušky, tak i hráče. Je to zajímavý soupeř i z hlediska marketingu, protože v tomto roce slavíme výročí sta let od vzniku Československa. Z tohoto pohledu jsme si nemohli přát lepšího soupeře," řekl předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík. Oba svazy byly už předtím domluveny, že kdyby je los nedal dohromady, na podzim by se spolu kvůli výročí utkaly v přátelském souboji.

Ve slovenském výběru je i několik hráčů české ligy jako brankáři Matúš Kozáčik a Martin Dúbravka, stoper Lukáš Štetina či záložník Patrik Hrošovský. Největšími hvězdami jsou Marek Hamšík z Neapole, Martin Škrtel z Fenerbahce a Milan Škriniar z Interu Milán.

"Myslím, že silnější týmy jsme ani dostat nemohli, ale těším se na to. I proto, že v Plzni máme spoluhráče Matúše Kozáčika a Patrika Hrošovského, kteří Slovensko reprezentují. Proti Slovensku ani Ukrajině jsem nikdy nehrál a těším se na oba zápasy. Bude to zajímavá konfrontace a doufám, že z toho vzejdeme vítězně," řekl reprezentační útočník Michael Krmenčík.

S Ukrajinou se dosud Češi utkali jen dvakrát v rámci přípravy. V roce 2011 doma vyhráli 4:0, o rok později remizovali ve Lvově 0:0. Tým trenéra Andreje Ševčenka, který je největší legendou ukrajinského fotbalu, v poslední kvalifikaci o mistrovství světa skončil třetí ve skupině za Islandem a Chorvatskem.

Kapitánem ukrajinského týmu je Ruslan Rotaň, který na podzim oblékal dres pražské Slavie. Do kádru patří i další hráč z Edenu Eduard Sobol. Klíčovými postavami jsou krajní záložníci Andrij Jarmolenko z Dortmundu a Evgen Konopljanka ze Schalke.

Další ohlasy k losu české skupiny B:

Vladimír Darida (reprezentant ČR, záložník Herthy Berlín): "Tu skupinu jsem si představoval trošku jinak. Myslím si, že Ukrajina bude takový hodně nevyzpytatelný soupeř, který bude určitě nepříjemný a možná, že ani ne tak moc atraktivní pro diváky, což je škoda. Ale ten souboj se Slovenskem bude hodně atraktivní pro fanoušky. Je dobře, že hrajeme s naším sousedem a bude to blízko. Zápasy budou vyprodané a budou mít výbornou atmosféru. Těším se na ně. Věřím, že společně se Slovenskem bychom se mohli i poprat o vítězství ve skupině, která je vyrovnaná a v níž asi šance mohou mít všechny tři týmy. Asi bude záležet na dané formě a jak přistoupí k jednotlivým zápasům."

Vladimír Šmicer (bývalý reprezentant, losující): "Když jsme se o losu bavili s Karlem Jarolímem a Martinem Malíkem, tak jsme nějakou představu měli, ale bylo nám v podstatě jedno, jak to rozlosuji. Teď to jako fanoušek hodnotím tak napůl. Slovensko je atraktivní soupeř a jsem rád, že jsem ho vylosoval. Ukrajina je pro mě tak trochu neznámá. Ale mám tam kamaráda Andreje Ševčenka, tak jsem rád, že se podívá do Prahy. A zkusím z něj vytáhnout nějaké informace. On mě hned pozval na Ukrajinu. A byl s losem spokojený, protože Slováci i my se snažíme hrát fotbal a nejsme žádní bijci, takže se na zápasy těší. Lidem, kteří si stěžují, že jsem nás poslal na východ, se omlouvám. Příště se polepším."

Jan Kováčik (předseda slovenské asociace): "Místo Ukrajiny bych si přál jiného soupeře, třeba Švédsko, ale těžko vybírat. Na souboj s Čechy se těším. I proto, že slavíme sto let od vzniku Československa. Tak to bude důstojná oslava na fotbalové úrovni."

Štefan Tarkovič (asistent trenéra slovenské reprezentace): "Hodně fanoušků si přálo derby s Českem, tak nás osud dal dohromady. Česko i Ukrajina jsou velmi těžcí soupeři, ale v této lize jsme si asi těžko mohli vybírat, protože všechny týmy jsou vyrovnané."

Tomáš Vaclík (reprezentant ČR, brankář Basileje): "Je to velice zajímavá skupina. Oba týmy jsou kvalitní, mají spoustu skvělých individualit a budou to dobré zápasy. Pro fanoušky bude určitě hodně zajímavý zápas se Slovenskem, protože pořád je to federální derby a ta rivalita tam je. Já se na něj určitě těším, protože na náš poslední zápas nemám nejlepší vzpomínky, jelikož jsme tam prohráli. Takže jim to chci oplatit. Věřím, že zápasy zvládneme. Naše šance vidím otevřeně. Ve skupině není favorit. Ten koncept Ligy národů se vyvíjí zajímavě. Odpadávají zápasy, ve kterých o nic nejde. Tady půjde o koeficient, o body, o postup do další fáze či o postup na EURO. Věřím, že se nám bude dařit a všichni si tuto soutěž oblíbíme."

Jan Kopic (reprezentant ČR, záložník Plzně): "Myslím, že jsou to dobří soupeři. Hlavně Slovensko bude pro nás hráče i pro diváky hodně prestižní, protože ta československá rivalita je tady pořád. Myslím, že se máme na co těšit. Možná se před zápasem s Páťou Hrošovským nebo Kozou (Matúšem Kozáčikem) hecneme. Nějak to hrotit určitě nebudeme, ale samozřejmě, kdo z toho duelu vyjde vítězně, ten bude mít pak v kabině navrch. Libí se mi, že se v Lize národů bude o něco hrát. Ne, že by se v přátelácích o nic nehrálo, ale nemělo to takový náboj. Teď bude motivace větší."

Václav Kadlec (reprezentant ČR, útočník Sparty): "Každá naše konfrontace se Slovenskem je sledovaná a ani teď to nebude jiné. Vzájemné zápasy budou zajímat fanoušky a vlastně i celou veřejnost. Zkrátka bude to stejné jako například i v hokeji. O ukrajinském reprezentačním týmu samozřejmě nemám takový přehled jako o tom slovenském, ale vím, že se ani oni nedostali na mistrovství světa. Budou to vyrovnané zápasy, což odpovídá tomu, že byly všechny tři týmy před losováním zařazené do League B."

Patrik Hrošovský (reprezentant SR, záložník Plzně): "Je to zajímavé, že jsme dostali dva sousedy Slovenska, aspoň to nebude daleké cestování. Hlavně s Českem to může být zajímavá konfrontace. Už jsem jednou s Českem hrál, sice to byl tehdy jenom přípravný zápas, ale porazili jsme je. Doufám, že se to podaří znovu. Těžko říct, jaké máme šance na postup. Ukrajina je velmi silný soupeř, měli jsme je i předtím v kvalifikaci. Nebude to jednoduché."

Vizitky fotbalových reprezentací Slovenska a Ukrajiny, soupeřů českých fotbalistů v Lize národů:

    

   

    SLOVENSKO

    Založení svazu: 1938

    Vstup do FIFA: 1994

    Web: www.futbalsfz.sk

    Barva dresů: modrá

    Největší úspěchy: osmifinále MS 2010

    Účast na MS: 1x (2010)

    Účast na ME: 1x (2016)

    Postavení na žebříčku FIFA: 28. místo

    Celková bilance: 272 zápasů, 109 výher, 64 remíz, 99 proher

    Nejvíc zápasů: 107 - Miroslav Karhan

    Nejvíc branek: 23 - Róbert Vittek

    Současné opory: Martin Škrtel, Peter Pekarík, Marek Hamšík

    Trenér: Ján Kozák

   Vzájemná bilance: deset zápasů, pět výher ČR, dvě remízy, tři výhry Slovenska

   

    UKRAJINA

    Založení svazu: 1991

    Vstup do FIFA: 1992

    Web: www.ffu.org.ua

    Barva dresů: žlutá

    Největší úspěchy: čtvrtfinále MS 2006

    Účast na MS: 1x (2006)

    Účast na ME: 2x (2012, 2016)

    Postavení na žebříčku FIFA: 35. místo

    Celková bilance: 245 zápasů, 110 výher, 67 remíz, 68 proher

    Nejvíc zápasů: 144 - Anatolij Tymoščuk

    Nejvíc branek: 48 - Andrej Ševčenko

    Současné opory: Andrij Pjatov, Andrij Jarmolenko, Evgen Konopljanka

    Trenér: Andrej Ševčenko

   Vzájemná bilance s ČR: dva zápasy, jedna výhra ČR, jedna remíza