29. 11. 2019

Los EURO 2020: čeští fotbalisté poznají soupeře

Česká fotbalová reprezentace se v sobotu 30. listopadu večer dozví soupeře, na které narazí v základní skupině mistrovství Evropy 2020. 

Zároveň bude znát také termíny zápasů a města, ve kterých bude hrát. Slavnostní ceremoniál hostí Bukurešť, čili jedno ze dvanácti pořadatelských měst.

Tým trenéra Jaroslava Šilhavého je ve třetím výkonnostním koši. Česko se tak určitě vyhne například Portugalsku nebo Turecku. A jistě nebude ani ve skupině B, protože ta už dopředu zná tři ze čtyř účastníků (Belgie, Rusko, Dánsko).

„Pro fanoušky by asi nejlepší byla skupina F – Mnichov, Budapešť. Do těchto měst by to měli z Česka blízko. Ale věřím, že nás fanoušci podpoří, ať už budeme hrát kdekoliv. Ale tohle by byly destinace, kam se dopraví bez jakýchkoliv problémů,“ poznamenal trenér Jaroslav Šilhavý.

Los mistrovství Evropy 2020 začne v 18:00 českého času a slavnostní ceremoniál potrvá přibližně hodinu. Vzhledem k netradičnímu formátu turnaje, kdy se šampionát hraje ve dvanácti městech po celém kontinentu, bude losování neobvyklé a v mnoha směrech i komplikované.

Spousta týmů už totiž dopředu ví, do jaké skupiny bude nasazena. Jedná se hlavně o ty, které EURO pořádají. Podle pravidel totiž mají jisté minimálně dva zápasy doma.

  • Koš 1: Belgie, Itálie (pořadatel), Anglie (pořadatel), Německo (pořadatel), Španělsko (pořadatel), Ukrajina.
  • Koš 2: Francie, Polsko, Švýcarsko, Chorvatsko, Nizozemsko (pořadatel), Rusko (pořadatel).
  • Koš 3: Portugalsko, Turecko, Dánsko (pořadatel), Rakousko, Švédsko, Česko.
  • Koš 4: Wales, Finsko, vítěz play-off Ligy národů A, vítěz play-off Ligy národů B, vítěz play-off Ligy národů C, vítěz play-off Ligy národů D.

Týmy budou rozdělené do šesti skupin po čtyřech. S tím, že do osmifinále postoupí z každé skupiny dvě nejlepší mužstva – zbylé čtyři pozice obsadí nejlepší týmy na třetích příčkách. Skupiny budou mít označení A až F.

  • Skupina A (Řím a Baku): Itálie, X, X, X.
  • Skupina B (Petrohrad a Kodaň): Belgie, Rusko, Dánsko, X.
  • Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Ukrajina, Nizozemsko, X, vítěz play-off Ligy národů A či D.
  • Skupina D (Londýn a Glasgow): Anglie, X, X, vítěz play-off Ligy národů C.
  • Skupina E (Bilbao a Dublin): Španělsko, X, X, vítěz play-off Ligy národů B.
  • Skupina F (Mnichov a Budapešť): Německo, X, X, vítěz play-off Ligy národů D či A.

Dodatečné play-off Ligy národů se bude hrát v březnu. Až poté tedy bude složení všech účastníků EURO 2020 zcela kompletní.

„Chtěl bych takový los, který bude atraktivní pro české fanoušky. Sportovně nemá cenu si vybírat. A když budu mluvit za sebe, tak by mi nevadilo Bilbao nebo Amsterdam,“ poznamenal předseda Fotbalové asociace České republiky Martin Malík.

Mistrovství Evropy 2020 se bude hrát od 12. června, kdy je na programu zahajovací zápas v Římě. Určitě se ho zúčastní Itálie. Finále se pak bude hrát přesně za měsíc – 12. července v Londýně, který bude hostit rovněž obě semifinále.

Česko v samostatné historii ještě nikdy na EURO nechybělo. V roce 1996 získalo stříbro, v roce 2004 bronz a v roce 2012 postoupilo do čtvrtfinále. Jedním z losujících hráčů bude Karel Poborský, který je ambasadorem turnaje. Slavnostní ceremoniál bude v přímém přenosu vysílat stanice ČT sport.

Za český tým se losu zúčastní například předseda FAČR Martin Malík, trenér reprezentace Jaroslav Šilhavý nebo manažer národního týmu Libor Sionko.