27. 1. 2021

Los kvalifikace U21: Češi jsou ve druhém koši

Reprezentace do 21 let už netrpělivě vyhlíží březnovou první část závěrečného turnaje mistrovství Evropy, ale už ve čtvrtek se také dozví, koho nově složený tým vyzve v další kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. 

Ta se bude týkat hráčů narozených v roce 2000 a mladších, pro „lvíčata“ začne boj o další EURO letos na podzim. Los odstartuje ve 12:30 v sídle UEFA v Nyonu, v osudí figuruje 53 mužstev. Vznikne osm šestičlenných skupin a jedna pětičlenná. Postupový klíč?

Vítězové devíti kvalifikačních skupin a tým s nejlepší bilancí na druhém místě napříč kvalifikačním spektrem jdou přímo na šampionát, dalších osm týmů z druhých míst se utká v baráži o další čtyři postupové pozice.  Závěrečný turnaj ME U21 v roce 2023 hostí společně Rumunsko s Gruzií, které mají účast jako pořadatelé jistou.

Český tým míří do kvalifikačního osudí z druhého výkonnostního koše na základě koeficientu, které tvoří výsledky dosažené v posledních třech kvalifikačních cyklech.

„Los kvalifikace je samozřejmě vždy důležitou událostí, které přikládáme velký význam a budeme jej s napětím sledovat, ale momentálně mám upřímně trochu jiné starosti. Se současným týmem za necelé dva měsíce začíná první část mistrovství Evropy, takže všechnu koncentraci a energie dávám tímto směrem – ke sledování hráčů, závěrečné přípravě, logistice šampionátu a podobným věcem. Necháme se překvapit, jak los dopadne, žádnou vysněnou skupinu jsem si opravdu nenarýsoval. První koš jsou top týmy, z nichž si moc vybírat nejde. Od třetí skupiny níž je to všechno strašně vyrovnané,“ říká Karel Krejčí, kouč českého výběru U21.

„V minulém cyklu jsme to měli nastavené podobně, dostali jsme skupinu s těžkými soupeři Chorvatskem, Řeckem a Skotskem, ani zápasy s Litvou nebyly jednoduché a se San Marinem šlo o splněnou povinnost. Nakonec jsme ukázali svoji sílu a skupinu vyhráli, což považuju za velký úspěch. Jenom si přeju, aby podobného týmového ducha ukázal i tým, který se bude prát v další kvalifikaci,“ uvedl Krejčí.

Pod jeho vedením v nedávno skončené kvalifikaci dostali šanci i někteří hráči narození v roce 2000 a mladší, kterých se může týkat další cyklus. Ve druhé části kvalifikace se v základní sestavě usadil třeba stoper David Zima z pražské Slavie, výraznou osobností byl v úvodní fázi sparťanský ofenzivní univerzál Adam Hložek (2002), který může dokonce zasáhnout do dalších dvou kvalifikací U21.

Ale ukázali se i jiní: plzeňský záložník Pavel Šulc, Tomáš Ostrák z Karviné, sparťan Adam Karabec (2003), u kterého platí to samé, co u Hložka. Šanci dostali i slávistický středopolař Michal Beran, Michal Kohút ze Slovácka či Filip Souček ze Sparty a v přípravě se ukázal třeba stoper David Heidenreich, momentálně hostující v Teplicích z italského Bergama.

„Jednoznačně platí, že jednadvacítka s ročníkem 2000 může být hodně zajímavým týmem. V poslední kvalifikaci se nám ukázalo několik kluků, ostatní dostávají hodně šancí v naší nejvyšší soutěži, což je skvělá věc a nová jednadvacítka z toho určitě může těžit i v kvalifikaci. Nemám o budoucnost tohoto týmu strach,“ dodal Krejčí.

Složení výkonnostních košů před losem kvalifikace ME U21 2023 (pořadí dle dosaženého koeficientu):

  1. koš: Španělsko, Německo, Francie, Anglie, Itálie, Dánsko, Portugalsko, Nizozemsko, Chorvatsko
  2. koš: Rakousko, Polsko, Švédsko, ČR, Belgie, Rusko, Srbsko, Švýcarsko, Řecko,
  3. koš: Slovensko, Island, Ukrajina, Slovinsko, Irsko, Izrael, Norsko, Bulharsko, Turecko,
  4. koš: Skotsko, Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina, Wales, Severní Irsko, Finsko, Maďarsko, Bělorusko, Albánie,
  5. koš: Černá Hora, Kosovo, Litva, Kazachstán, Moldavsko, Kypr, Faerské ostrovy, Ázerbájdžán, Lotyšsko,
  6. koš: Lucembursko, Arménie, Malta, Andorra, Estonsko, Gibraltar, Lichtenštejnsko, San Marino.