28. 1. 2021

Los kvalifikace U21: Popereme se o postup

Atraktivní skupina, v níž budeme bojovat o postup na závěrečný turnaj. Tak vnímají los trenér Karel Krejčí a hráči, kterých se bude týkat další kvalifikace o postup na ME do 21 let. Boj o Euro v roce 2023 v konkurenci Anglie, Slovinska, Albánie, Kosova a Andorry začne pro „lvíčata“ letos na podzim.

„Na první dojem ta skupina nevypadá špatně, i když na druhou stranu teď řeším věci, které nás čekají se současnou jednadvacítkou a blížícím se mistrovstvím Evropy. Upřímně v tuto chvíli neznám úplně detailně sílu soupeřů, kteří nás čekají v další kvalifikaci, na to přijde čas. Ale můžu říct, že v silách další jednadvacítky bude znovu se prát o postup, poměřit se se všemi soupeři a dobře reprezentovat český fotbal,“ uvedl trenér Karel Krejčí pro www.fotbal.cz.

„Je to skupina, z níž se postoupit dá. Zvlášť skvělé souboje s Anglií, to bude velmi atraktivní. Ale těším se i na všechny ostatní zápasy,“ přidal se záložník Tomáš Ostrák, který už na podzim nahlédl do úspěšného týmu U21. „Anglie bude největším favoritem. Ale už jsme se s ní poměřili několikrát a třeba v kategorii U20 jsme na jejím hřišti vyhráli 3:0. Takže uspět je možné i s takovým top týmem,“ přidal se další záložník Michal Kohút.

Los kvalifikace ME U21: Češi narazí na Anglii či Slovinsko

Kouč Krejčí kvituje logistickou dostupnost skupiny, v níž se nová jednadvacítka ocitla. „Určitě jsme z tohoto pohledu dopadli mnohem lépe, než cestovat třeba do Kazachstánu nebo Ázerbájdžánu. I takové věci v kvalifikacích a při plánování veškeré logistiky hrají roli. Nečeká nás tedy žádné velké cestování, což považuju za plus,“ uvedl Krejčí.

Hráči narození v roce 2000 a mladší už zažili, jak reprezentační postup „chutná“. Před dvěma lety zvládli pod vedením kouče Jana Suchopárka kvalifikaci a také například na úkor Anglie se probojovali na ME U19 do Arménie.

„Už jsme několikrát i na reprezentační úrovni dokázali, že máme silný tým - třeba tím předloňským postupem. Super je, že spousta kluků z našeho ročníku už hraje pravidelně v lize a takové zkušenosti určitě můžeme využít i v kvalifikaci,“ podotkl Kohút.

 

Kouč Krejčí také vnímá budoucí tým U21 pozitivně. „V naší nejvyšší soutěži obecně dostává dost mladých hráčů a pro ročník 2000 to platí stoprocentně. Někteří hrají důstojnou roli i ve špičkových klubech. Udržujeme si o nich přehled, už několik z nich dostalo šanci v nedávné kvalifikaci a dokázali vytvořit konkurenční prostředí starším klukům. Ligové zápasy mladým dají strašně moc, český fotbal z toho může těžit a další jednadvacítka by měla mít sílu a bude konkurenceschopná. Otázkou je, jak se na hráčích projeví to, že už přes rok kvůli covidové situaci  neměli možnost špičkové mezinárodní konfrontace na reprezentační úrovni,“ dodal Krejčí.

Věří, že nově se tvořící výběr „Lvíčat“ naváže na své předchůdce, kteří loni na podzim postup na EURO vybojovali. Na ME U21 2023, které pořádají Rumunsko s Gruzií, postupují vítězové devíti kvalifikačních skupin a tým s nejlepší bilancí na druhém místě. Osm celků z druhých pozic se utká v baráži o další čtyři místa.

„Byl bych moc rád, kdyby se něco takového povedlo znovu. Před dvěma lety se nám třeba úplně nevěřilo, ale postupně jsme si vydobyli renomé u soupeřů i veřejnosti a vše korunovali postupem,“ řekl Krejčí.

„Úspěch současné jednadvacítky bude velkou motivací i pro nás, co přijdeme na řadu. Kdybychom zopakovali něco podobného, bylo by to skvělé,“ souhlasil Kohút, který stejně jako Ostrák v nedávno skončené kvalifikaci už také dostal šanci na hřišti. 

Los kvalifikace ME U21 2023

  • © UEFA/Fernando Santamaria Ortiz
  • © UEFA/Fernando Santamaria Ortiz
  • © UEFA/Fernando Santamaria Ortiz
  • © UEFA/Fernando Santamaria Ortiz
  • © UEFA/Fernando Santamaria Ortiz
  • © UEFA/Fernando Santamaria Ortiz
  • © UEFA/Fernando Santamaria Ortiz
  • © UEFA/Fernando Santamaria Ortiz